Българският национален отбор по волейбол демонстрира изключителен дух и психика, за да се класира за 1/2-финалите на Европейското първенство. Момчетата на Камило Плачи се наложиха с 3:1 (28:30, 27:25, 25:23, 25:20) гейма над Германия.

Любопитното е, че в груповия етап на шампионата Бундестимът победи тима ни със същия резултат. В най-важния момент обаче волейболистите ни демонстрираха характер на истински лъвове и намериха място в Топ 4 на Европа.

На полуфиналите „трикольорите“ ще срещнат състава на Италия, който по-рано днес отстрани Финландия с 3:1 (23:25, 25:20, 25:22, 25:22) гейма. Двубоят е в събота в Копенхаген.

Със страхотна игра българите успяха да обърнат развоя на мача от 0:1 до 3:1 гейма. Срещата премина през безброй обрати и критични моменти, в които нашите момчета се оказа по-концентрирани от своя съперник.

Селекционерът Камило Плачи заложи на следния стартов състав: Георги Братоев, Тодор Скримов, Виктор Йосифов, Теодор Тодоров, Тодор Алексиев, Цветан Соколов и либеро Теодор Салпаров. Наставникът направи само една смяна за разлика с мача срещу Полша, като на мястото на Ники Николов пусна в игра Теодор Тодоров.

Отличната игра на Виктор Йосифов, особено в първите три гейма се оказа ключова, Цветан Соколов обаче отново реализира най-много точки в мача – 29.

Германия спечели първия и изключително оспорван гейм, въпреки че почти през цялата част българите имаха преимуществото. Отборът ни се оттегли с точка преднина на първото техническо прекъсване при 8:7 точки. Германия успя да поведе за 11:10 след добро отиграване на Калиберда, но блокадата на Виктор Йосифов на два пъти се оказа желязна – 13:11. Последва чудесна атака и отново Виктор Йосифов демонстрира ниво – 14:11. Капитанът на тима ни Тодор Алексиев записа две последователни точки за 16:11. Германия намали разликата след добра игра в защита за 17:16. След отличен сервис на Виктор Йосифов резултатът отчете 19:16 в полза на България. Бундестимът намали на 22:21, но Тодор Алексиев успя да покаже лидерски дух за 23:21. Себастиан Шварц спря с блокада Алексиев – 23:22, а след това с ас успя да доведе ситуацията до равенство 23:23. Цветан Соколов даде отново преднина за 24:23, но малко по-късно след две последователни грешки на Скримов Германия поведе за 25:24. Тодор Алексиев отново изравни за 25:25, а Скримов се поправи за 26:26. За късмет на България и с малко съдийска помощ резултатът отново бе изравнен за 27:27, но Бундестимът все инициативата в края на гейма, за да го спечели с 30:28.

Момчетата на Камило Плачи започнаха добре втората част, като натрупаха преднина от три точки – 6:3 и 7:4. С добра блокада Германия изравни за 7:7, но след непредизвикана грешка Бундестимът излезе напред – 8:7, 10:9. Цветан Соколов обаче напомни за себе си за 10:10, а геймът продължи да се развива точка за точка. Преднината на тима на Витал Хайнен на моменти стигна до 2 точки, а при второто техническо прекъсване Бундестимът поведе с 16:15. Николай Пенчев, който се появи на мястото на Тодор Скримов, изравни за 16:16. Последваха нови разигравания точка за точка с предимство за съперника. След два чудесни сервиса на Виктор Йосифов обаче България отново си върна водачеството за 21:20 и 22:20. След съдийски реверанс в полза на Германия резултатът стана 22:22. Блокадата на съперникът ни проработи идеално, за да изведе тима точка напред в края на гейма – 25:24. Ники Николов върна надеждите на „трикольорите“ за 25:25, а след това застана на сервис. Тройната блокада на България изведе отново тима ни напред 26:25, а Цецо Соколов сложи края на частта – 27:25.

Треньорът Витал Хейнен получи жълт картон от съдията още в началото на третия гейм – за оспорване на решенията му. Независимо от това Германия поведе с 6:3, 8:5, 10:5, 11:8. След добра блокада на Йосифов и Скримов, а след това и ас на Георги Братоев, резултатът отново бе изравнен – 12:12. Николай Пенчев доведе мача до 14:13 за България. При второто техническо прекъсване в третия гейм обаче, Бундестимът бе с едни гърди напред – 16:15. Два аса на Цветан Соколов обърнаха отново развитието на мача – 18:16.

Психологическият натиск се оказа в полето на Германия в края на частта. Николай Пенчев изведе нашите до 23:21 точки. Благодарение на Цветан Соколов българите спечелиха и третата част с 25:23.

При първото техническо прекъсване на четвъртия гейм, Бундестимът поведе с 8:6 точки. Разликата обаче не се задържа дълго и България поведе за 11:10 след грешка на съперника. Цветан Соколов отново се възползва по най-добрия начин за 12:10. Ас на Тодор Скримов увеличи преднината ни при 14:11. Топката излезе в аут след атака на Соколов и Германия изравни в ключов момент от гейма – 14:14. Второто техническо прекъсване обаче дойде при 16:14 за България. С влизането си в игра Кристиан Фром доведе резултата до равенство 16:16, но „трикольорите“ отново си върнаха предимството – 18:16, 19:17. Два аса в актива на Ники Пенчев увеличиха преднината ни – 21:17. Шест точки аванс за България в края на гейма при 23:17 дадоха изключителен емоционален заряд на волейболистите ни, което донесе и крайния успех. Ники Николов успя да сложи край на спора за 25:20 точки.