Волейболните ни национали постигнаха пета победа в Световната лига. Водените от Владислав Тодоров – Сарата и Илиан Казийски играчи биха Финландия в Тампере с 3:0 гейма (28:26, 30:28, 25:19) за 87 минути.

Това бе частичен роден реванш за загубата, която претърпяхме от скандинавците с 2:3 гейм на европейското миналата година.

Сарата заложи на следната стартова шестица: Андрей Жеков, Данаил Милушев, Христо Цветанов, Красимир Гайдарски, Тодор Алексиев, Костадин Стойков и либеро Теодор Салпаров.

Пред скромна родна агитка и на фона на познати от 80-те и 90-те хитове, мачът започна равностойно с игра точка за точка, при която Христо Цветанов, Тодор Алексиев и Андрей Жеков бяха родните точконосци. Финландците показаха силен и насочен сервис, с който на момента ни изненадваха. След 8:7 да домакините при първото техническо прекъсване, Данаил Милушев отговори с мощна атака и изравни . в средата на частта силното ни оръжие бе блокадата. Краси Гайдарски направи две поредни за 9:11 и 10:11, отново чрез блок на Жеков взехме второ прекъсване при 16:14. дори дръпнахме в резултата с три точки – 17:14. Мати Ойванен записа ас за 17:19. Тодор Алексиев, който имаше проблем със зъб и дясната му буза бе отекла, излезе за сметка на Мартин Пенев, след това финландците изравниха за 20:20, бъдещият играч на ХалкБанк Анкара се върна и разписа за 22:21. капитанът Мико Еско постигна ас за 23:23. след четири опита за затворим гейма, го постигнахме при 28:26.

В Тампере Айс Хол звучеше ретро хита на Сабрина „Boys, boys, boys”.

Аналогично по резултат се развиваше и вторият гейм. Краси Гайдарски и Тодор Алексиев се отличиха с добри отигравания. При 5:5 плеймейкърът ни Жеков заслужи аплодисментите на бяло-сините фенове по трибуните след като, за да спаси една топка прескочи столовете на родния щаб и се приземи при масата на супервайзера. Домакините обаче спечелиха последвалото разиграване. Първото техническо прекъсване пак бе при 8:7 за Финландия, а второто дойде за нас при 16:14 след пусната топка на Жеков. Българите демонстрираха добро посрещане, разнообразна атаки и перфектна блокада. За последно Тодор Алексиев ни изведе напред в резултата при 21:20. след това със силен сервис на Оли-Пека скандинавците постигнаха обрат. Сарата предприе две смени, пускайки на игралното пола Боян Йорданов и Методи Ананиев. Христо Зветанов и Боян Йорданов не позволиха на съперника на два пъти да затворят гейма, равенството 24:24 точки дойде след блокада на Жеков, първият гейм-бол за нас постигна Боян Йорданов, изпуснахме го, такъв шанс имаха и домакините , но Красимир Гайдарски с две поредни точки, втората след контра ни върна възможността да поведем с 2:0 гейма, направихме го след добра игра при мрежата на Алексиев и 30:28.

Трудно бе началото за националите ни в третия гейм. Финландците поведоха с 8:6, приближихме ги на точка при 9:10, след ас на Методи Ананиев изравнихме за 13:13. това бе началото на краткия път към победата. Второто техническо прекъсване дойде при 16:14 за България. Стигнахме аванс от 4 точки при 19:15 след атака на Тодор Алексиев, успяхме да я запазим, въпреки опитите на домакините да ни изравнят. Теодор Салпаров спасяваше, Жеков подаваше, а другите просто завършваха. Първият ни мач.бол бе при 24:18, след грешен сервис на Милушев затворихме третия гейм с 25:19, а с това записахме втора победа в групата с чистото 3:0 гейма.

Нашите успяха да излязат с + 10 точки от мача, най-резултатен бе Тодор Алексиев с 13 точки. За Финландия Мико Ойванен реализира 14. Домакините постигнаха 8 аса, срещу 3 наши, при блокадите ние водим с 12:7, при атаките също сме по-добри 44:39.

Последният мач като гост в група Ц на Световната лига България играе утре от 18:30 часа отново в Тампере Айс Хол.

Финландия – България 0:3 (26:28, 28:30, 19:25)

Финландия: Мико Еско 7, Мати Хиетанен 1, Мико Ойванен 14, Константин Шумов 4, Мати Ойванен 8, Урпо Сивула 1, Паси Хиваринен – либеро (Оли-Пека 1, Анти Силтала 7, Хенри Туоми 3, Оли Кунари 8)

България: Андрей Жеков 5 (2 атаки, 3 блокади), Данаил Милушев 9 (8 атаки и 1 блок), Христо Цветанов 9 (6 атаки, 2 блокади, 1 ас), Красимир Гайдарски 11 (7 атаки и 4 блокади), Тодор Алексиев 13 (11 атаки и 2 блока), Костадин Стойков 5 атаки, Теодор Салпаров – либеро (Боян Йорданов 2 атаки, Методи Ананиев 3 атаки и 2 аса, Мартин Пенев)