Националните отбори на Италия и Бразилия се класираха за финала на четвъртото издание на турнира Лига на нациите по волейбол при жените.

В полуфиналите на надпреварата, която се провежда в Анкара, Италия надви домакина Турция с 3:0 (25:18, 28:26, 25:22) и за пръв път ще играе за златните медали.

Италианките нямаха проблеми в първия гейм, който спечелиха с 25:18, но във втория трябваше да наваксат изоставане от 16:19 и да спасяват геймбол при 23:24. В третия гейм Италия започна по-добре, отвори разлика от 3-4 точки и макар в края Турция да намали пасива си до една, "адзурите" не допуснаха обрат.

Над всички за Италия бе диагоналът Паола Егону, която наниза 26 точки, от които 22 от атака. Катерина Бозети добави 11 точки, а Анна Данези завърши с 9 точки. За Турция Ебрар Каракурт записа 14 точки, а с 11 остана Еда Ердем.

В другия полуфинал Бразилия победи Сърбия с 3:1 (14:25, 25:18, 26:24, 25:19) и за трети пореден път ще участва във финала на турнира. В предишните два случая южноамериканките губеха от състава на САЩ.

Първият гейм се разви изцяло по вкуса на сръбския отбор, който макар и да бе без голямата си звезда Тияна Бошкович, го спечели категорично с 25:14. "Плавите" стартираха по-добре и във втория гейм и взеха аванс от 8:4. Тогава обаче Габи и Киси започнаха да нижат точка след точка за Бразилия и "селесао" изравни след 25:18.

Най-драматичен бе третият гейм, в който сръбкините водеха до 22:20, но в крайна сметка го загубиха с 24:26. Това като че ли прекърши балканския отбор и в четвъртия гейм Бразилия наложи лесно волята си след 25:19.

Киси завърши срещата като най-резултатна за победителките с 19 точки, 16 добави Юлия Бергман, а капитанката Габи приключи с 15 точки. За Сърбия Ана Биелица заби 17 точки в полето на съперника, а Йована Стеванович завърши с 15.

Финалът в неделя между Бразилия и Италия е от 18:30 часа българско време, а мачът за бронза между Турция и Сърбия започва в 15:00 часа.