Италия е първият финалист в олимпийския волейболен турнир при мъжете, след като се наложи с 3:2 (30:28, 28:26, 9:25, 25:22, 15:9) над САЩ.

Двубоят премина през куп обрати, а Италия се върна в мача, след като загуби третата част с 9:25 и изоставаше с 1:2 гейма и 19:22 в четвъртата част. В първия гейм американците започнаха много силно и поведоха с 15:8. След това обаче италианците се разиграха и след много оспорвана битка успяха да спечелят гейма с 30:28. Във втория гейм сценарият бе същият, но ролите се размениха, за да триумфират в крайна сметка американците с 28:26.

Третата част мина изцяло под диктовката на американския отбор, който спечели с невероятния резултат 25:9. Двубоят вървеше към приключване в четвъртия гейм, когато американците поведоха с 22:19 след грешка на Иван Зайцев. Диагоналът на "Скуадрата" обаче успя да се реваншира по най-добрия, след като реализира три последователни аса, за да спечели Италия с 25:22 и да изравни резултата в геймовете на 2:2. В решителния пети гейм двата тима се движеха един до друг до 6:6, след което Италия реализира 3 последователни точки, за да поведе с 9:6.

До края американците не намериха как да се противопоставят на вдъхновения италиански отбор, който се класира за финала, където ще чака победителя от срещата между Бразилия и Русия. Иван Зайцев бе най-резултатен за Италия с 20 точки, а Филипо Ланца приключи с 16. За американците Матю Андерсън реализира 25 точки./БТА