Българският национален отбор по волейбол стартира участието си в Пекин с успех над Китай – 3:1 (25:20, 25:21, 26:28, 25:19) гейма, но за сметка на това победата бе помрачена от неприятната новина, че капитанът на тима ни – Пламен Константинов е аут до края на Олимпиадата.

„Трикольорите” ни стартираха по възможно най-добрия начин олимпийския турнир, като интрига имаше в предимно в третия гейм. Волейболистите ни постигнаха първа победа в Група А домакина в дебютния си двубой на Олимпиада след 1996 година.

За този мач Мартин Стоев реши да заложи на Костадин Стойков, който зае мястото на Пламен Константинов, а капитан на тима ни бе Андрей Жеков.

Българите стартираха доста убедително мача, въпреки че първото техническо прекъсване бе в полза на Китай - 8:7 точки. След това волейболистите ни поведоха в резултата и се оттеглиха на втора техническа пауза при 16:14. След това момчетата на Стоев показаха, че нямат намерение да изпускат преднината си и закономерно с по-добра игра от своя съперник спечели частта с 25:20.

България поведе убедително в началото на втория гейм – 8:3 точки. Въпреки че видимо „трикольорите” бяха по-добрият тим, домакините не се отказаха да гонят до последно всяка възможна топка. Волейболистите ни продължиха да водят – 16:12, и взеха и този гейм с 25:21.

Момчетата на Мартин Стоев поведоха и в третия гейм - 8:5 и 16:12. Китайците изравниха при 19:19, но след това волейболистите ни отново поведоха с три точки разлика 22:19, допуснаха ново изравняване – 23:23 и 25:25, а домакините очакваха този „подарък” от страна на отбора ни и стигнаха до успеха след 28:26, с което резултатът в геймово отношение стана 2:1.

В четвъртата част България поведе – 8:7, след това се стигна до ново изравняване, но въпреки това с крайния успех се поздравиха „трикольорите” ни – 25:19 и 3:1 гейма.

По всичко личеше, че домакините са изключително мотивирани, но крайният резултат потвърди предварителните очаквания за победа на България.

Най-резултатни от българските волейболисти днес бяха Владимир Николов с 22 точки и Матей Казийски с 18. Следващият мач на България е във вторник срещу Япония.

състави:

България: Андрей Жеков 5, Матей Казийски 18, Костадин Стойков 10, Владимир Николов 22, Красимир Гайдарски 8, Евгени Иванов 1, Теодор Салпаров - либеро (Христо Цветанов 4)

Китай: Давей Юй 3, Чжъ Юан 24, Цюн Шен 8, Хунмин Бян 7, Шуай Цзяо 3, Пен Гуо 1, Ци Рен - либеро (Шерон Шъ 1)