Българският национален отбор по волейбол победи Сърбия и Черна гора с 3:1 гейма (22:25, 25:23, 25:23, 25:23) и спечели бронзовите медали на световното първенство в Япония.

За последен път България стъпи на почетната стълбица от Шампионат на планетата през 1986 година в Париж, когато също зае третото място. Другите отличия са сребро през 1970 година в София и отново бронз на първото световното първенство през 1949 година в Чехословакия.

Пламен Константинов и компания успяха да излязат от психологическата дупка след загубата от Полша на полуфинала в събота и се раздадоха докрай в двубоя за третото място срещу Сърбия и Черна гора. Така те поднесоха и най-добрия възможен подарък за 35-ия рожден ден на треньора си Мартин Стоев.

Бронзовите медали са огромен успех за българския волейбол, особено като се има предвид, че повечето от състезателите са много млади и тепърва ще трупат опит и победи. Заслугата на Мартин Стоев е, че успя да направи страхотна сплав между опита на ветераните и неизчерпаемата енергия на младите в състава.

<!--Sm-->

Движеща сила отново беше Матей Казийски, който реализира 20 точки и беше най-резултатен в мача.

Мартин Стоев реши да изненада съперниците си и пусна в титулярната шестица Боян Йорданов, който в три мача направи решителни включвания като резерва на Владимир Николов. Младият диагонал на "Левски Сиконко" не подведе треньора си и веднага започна да трупа точка след точка.

Българите започнаха добре мача и демонстрираха, че физически превъзхождат противниците си. Сърбите, които са европейски шампиони през 2001 година и олимпийски шампиони от Сидни година по-късно, обаче показаха завидна психическа стабилност и след хубави атаки на Иван Милкович и много технични изпълнения на начален удар на Горан Вуевич успяха да изравнят резултата и да измъкнат гейма с 25:22.

В третия гейм се видя, че позастарелите звезди на сърбите вече губят сили и атаките им започнаха често да попадат в капана на българската блокада. Играеше се точка за точка, но накрая Владимир Николов влезе за изпълнение на начален удар и разби посрещането от другата страна на мрежата, като така даде шанс за взимането на гейма с 25:23.

В решителната четвърта част сърбите хвърлиха всичко и въпреки че изоставаха в началото, успяха да се доберат до минимален аванс при 21:20. Българската блокада обаче отново заработи и влезлият като тактическа смяна Красимир Гайдарски успя отново да затвори аса Иван Милкович за 25:23 и за бронзовото 3:1 гейма.