Волейболистите на ЦСКА са новият шампион на България. Червените извоюваха титлата за 27-и път в историята си от 1948 година насам. За последен път триумфът на армейците бе през 1995 година.

Играчите на Александър Попов, след дълги години работа, триумфираха в Бургас, след като в четвъртия мач отнесоха вече бившия първенец Лукойл Нефтохимик с 3:0 (25:23, 25:17, 25:16) и 3-1 победи в серията.

Въпреки повечето си грешки от начален удар червените нито веднъж не позволиха на бургазлии да поведат в резултата. На техническите прекъсвания момчетата на Александър Попов водеха с 8:6 и 16:15, а през голяма част от гейма играта се движеше точка за точка. При поредното равенство 23:23 Бойко Бонев и Филип Майо бяха с основен принос ЦСКА да вземе част с 25:23.

Първата точка във вторият гейм бе за шампионите Лукойл Академик като тогава и за първи път поведоха в мача. Диагоналът Петър Христов позволи на домакините да вземат първото прекъсване с 8:6, те запазиха аванса си до 13:10, когато със стабилизирано посрещане, по-малко грешки и отлични атаки на Майо гостите обърнаха за 14:13. Подскокливият чужденец взе второ прекъсване на 16:14, Бойко Бонев реализира ас за 23:17, а частта бе затворена с две поредни точки на ЦСКА с 25:17.

В третия гейм червените започнаха като пълен господар на полето. Първото техническо прекъсване бе при 8:5 след точка на Бойко Бонев. При 11:6 бе направена единствената смяна в мача, когато Северин Димитров извади Петър Христов, залагайки на Венелин Кадънков. Второто прекъсване бе при 16:10. Мартин Пенев допусна няколко грешки, което позволи на ЦСКА бързо да увеличи аванса си. След като вчера пропусна да донесе титлата на армейците, Филип Майо се падна честта да доведе нещата до мачбол, а младият разпределител Иван Зарев сложи точка на шампионата за 25:16.

Двата отбора се поздравиха джентълменски, а босът на червените Георги Георгиев изпраща волейболистите и ръководството на купон в Слънчев бряг. Той каза, че ще удържи на думата и ще даде отборна премия от 50000 лева на играчите, а момчетата му обещаха тази година да постигнат требъл – след Купата „Атаро Клима” и шампионската титла, да вдигнат и Купата на България.

Бурна бе радостта на волейболистите в червено, които затвърдиха правилото отборът гост да става шампион, но за тях остана радостта, тъй като ще получат златните медали и титлата на 29 април във Варна. Шофьорът в клубния автобус ги посрещна с надут вечния хит на Куин - We Are The Champions.

Лукойл Нефтохимик - ЦСКА 0:3 (23:25, 17:25, 16:25)

Съставите:

Лукойл Нефтохимик: Самунев 5, Пенев 10, Андрей Николов 9, Николай Николов 4, Станев, Христов 9, Василев-либеро (Енков, Кадънков 2)

ЦСКА: Ненчев 4, Бонев 6, Колев 7, Мейо 18, Иванов 5, Зарев 4, Салпаров-либеро

Съдии: Борислав Поборников и Константин Тюфекчиев

Зала "Младост": 1200 зрители