Вицешампионът Левски Сиконко победи в интригуващо вечно дерби ЦСКА с 3:2 гейма (25:22, 20:25, 26:28, 25:20, 15:10). Сините намалиха аванса на червените в ½-финалната плейофна серия на 1:2 победи. Интересен е фактът, че от осем сблъсъка този сезон между тимовете на Мартин Стоев и Александър Попов (6:2 победи в полза на червените), за първи път сините се радваха на голяма подкрепа от публиката. Фенове на Левски скачаха на крака, аплодираха, нахъсваха, подкрепяха и скандираха, което се хареса на волейболистите и те обърнаха червените от 1:2 за 3:2 гейма.

Късметлийските черни екипи на ЦСКА не помогнаха на играчите да се класират още тази вечер за финал на Суперлигата.

Срещата закъсня с няколко минути заради неработеща озвучителна система.

Двама волейболисти излязоха на инжекции в дербито – Тодор Алексиев заради изкълчен глезен за сините и разпределителя на ЦСКА Иван Зарев заради болки в коленете.

Мартин Стоев се опита да изненада противника със стартовата си шестица, но ефективността й не бе добра. Въпреки това с и думи „Хайде малко волейбол!” от селекционера си, Левски Сиконко взе първия гейм с 25:22 точки. Втората чест бе за ЦСКА, който водеше с по 3-5 точки. Стоев извади близнаците Братоеви, заменяйки ги с Николай Учиков и Найден Найденов. Сините не стигнаха до изравняване, а червените спечелиха гейма с 25:20 точки.

Александър Попов отново заложи на опитния си разпределител Иван Тасев, след като Левски поведе с 6:2 точки. С добра блокада ЦСКА обърна резултата, съумя да се измъкне след 23:23 чрез точки на Иван Колев, Светлозар Иванов и Стойко Ненчев. По време на частта Стоев извади Теодор Богданов и пусна Иван Ковачев. Шоуто за публиката бе пълно в зала „Сиконко” след като ЦСКА поведе с 2:1 гейма след 28:26 точки. Добро бе включването на Богомил Аначков.

Николай Учиков започна за Левски в четвъртия гейм и след негова точка и блокада на Ковачев, сините обърнаха от 3:6 за 6:6. Играта бе изцяло точка за точка, като Мейо и компания успяха за кратко за дръпнат с 2 точки (15:13). След равенството 19:19 вицешампионите постигнаха аванс отново след успешни атаки на резервата си Учиков и ас на Георги Братоев за 24:19, изпуснаха едни геймбол, но изравниха за 2:2 гейма след 25:20.

Тайбрекът бе също толкова драматичен! Напрегната гонитба започна с предимство от 3:1 за Левски, равенство 3:3. При 4:4 точки, Учиков не посмя да атакува и върна топката в полето на съперника, а Стоев извика: „Учиков е страхливец! Не му вдигайте!”. Под аплодисментите на публиката и викове „Левски, Левски!” резултатът на прекъсването бе 8:5 за сините. Николай Найденов реализира ас за 12:8, отлични изяви демонстрира Георги Петров, вицешампионите изпуснаха един мачбол срещу лидерите от редовния сезон, но затвориха мача с 3:2 гейма след 15:10 точки в тайбрека.

Най-резултатен в мача бе националът Тодор Алексиев, които игра със специален ограничител на изкълчения си глезен – 29 точки, отлична игра показа Николай Учиков – 10 точки, Валентин Братоев добави 11. За ЦСКА 23 точки реализира кениецът Филип Мейо, Стойко Ненчев стигна до 17, Иван Колев до 13, а центърът Светлозар Иванов се отчете с 12 точки.

Лаконичният коментар на националния селекционер за мача бе: „Поздравявам Георги Петров и Иван Тасев, които играят на по 40 години! Другите трябва да ги е срам, че са били в залата!”.

В време на дербито шефът на ОС Левски Стоян Хранов седя до изпълнителния директор на ЦСКА Спиридон Зегов, като дори си позволи да пуши електронна цигара насред трибуните докато на метър от него волейболистите спорят, кой от вечните съперници до отиде на финал за титлата!

Четвъртото вечно дебри от ½-финалната серия, в която се играе до 3 победи от 5 мача е утре в зала „Сиконко” от 17:30 часа.

Левски Сиконко – ЦСКА 3:2 гейма (25:22, 20:25, 26:28, 25:20, 15:10)

Левски Сиконко: Георги Лазаров 8, Методи Ананиев 8, Георги Братоев 3, Теодор Богданов 2, Валентин Братоев 11, Тодор Алексиев 29, Владислав Иванов – либеро (Николай Учиков 10, Георги Петров 6, Николай Найденов 2, Иван Ковачев 8). Сините имат 14 грешки от сервис, 2 аса и11 блокади.

ЦСКА: Стойко Ненчев 17, Бойко Бонев 1,Иван Колев 13, Филип Мейо 23, Светлозар Иванов 12, Иван Зарев 1, Теодор Салпаров - либеро (Богомил Аначков 10, Даниел Пеев, Иван Тасев 2)

Съдии: Добромир Добрев и Светослав Костадинов