България допусна първа загуба в група А на Европейската лига по волейбол. След двата си успеха срещу Дания и Албания, днес националите отстъпиха на Македония с 1:3 гейма. Наставникът на България Мирослав Живков заложи в началото на мача на Мартин Атанасов 12 т., Явор Генов 7 т., Георги Манчев 1 т., Жани Желязков 17 т., Иван Латунов 6 т., Красимир Георгиев 3 т. и либеро Добромир Иванов /Николай Къртев 13 т., Добромир Димитров, Красимир Георгиев 3 т.Велизар Чернокожев 3 т./.

Срещата започна оспорвано, а до първото техническо прекъсване, което бе при резултат 8:7 за Македония, резултатът бе изравняван 4 пъти. Веднага след прекъсването резултатът бе изравнен, а след това България поведе. Националите ни обаче допуснаха изравняване при 11:11, но след това с три поредни точки дръпнаха с 3 точки.

При второто техническо прекъсване България водеше с 16:14. След прекъсването мачът стана изключително оспорван, резултатът бе изравняван 13 пъти, но Македония успя трудно да измъкне победата в първата част с 31:29.

Българите започнаха много по-добре втората част и след три равенства в резултата с добра игра в атака и защита поведе с 8:4 при първото техническо прекъсване. Националите ни продължиха с отличната си игра и успяха да поведат с 6 точки при 13:6, а при второто техническо прекъсване водеха с 16:12. До края на втората част играчите на България бяха безкомпромисни и безпроблемно взеха гейма с категоричното 25:15.

В началото на третия гейм българските състезатели допуснаха доста грешки и след две равенства македонците започнаха да трупат преднина, която при първото техническо прекъсване бе 8:4. Македония продължи с по-добрата си игра, възползва се максимално от грешките на българския тим и успя да поведе с 6 точки при 13:7, а при второто техническо прекъсване авансът им бе 5 точки - 16:11. Националите, подкрепяни от публиката, успяха да изравнят резултата при 20:20, но силите им не стигнаха за обрат и Македония взе третия гейм с 25:21.

Четвъртата част започна оспорвано и след шест изравнявания на резултата дойде първото техническо прекъсване при резултат 8:7 за Македония. Преди възобновяването на играта след прекъсването треньорът Мирослав Живков пусна в игра капитана Велизар Чернокожев.

След прекъсването играта точка за точка продължи, а до 13:13 резултатът бе изравняван 6 пъти. След този резултат македонският тим успя да поведе и при второто техническо прекъсване водеше с 16:14. До края на четвъртата част Македония бе по-добрият отбор и заслужено спечели гейма с 25:21. За Македония най-полезен играч е Никола Георгиев с 33 точки.

След изиграването на всички срещи от първия турнир от групата Македония е с 8 точки /9:3 гейма/, България е с 5 точки /7:5 гейма/, Дания е с 5 точки /7:6 гейма/ и Албания без точка и без спечелен гейм. На 16, 17 и 18 юни в Скопие, Македония ще се проведе вторият турнир от надпреварата в група А на Европейската лига.

Финалите на Европейската лига са на 1 и 2 юли, като домакин отново е зала "Конгресна" на Двореца на културата и спорта във Варна, като България се класира директно като домакин на финалния турнир./БТА