Отборът на Лукойл Нефтохимик стигна до драматичен успех над ЦСКА в третата среща от финалите на волейболната ни Суперлига. Шампионите се наложиха с 3:2 (25:19, 28:26, 16:25, 20:25, 16:14) гейма. Така резултатът във финалната серия вече е 2:1 победи в полза на ЦСКА, а четвъртият мач е утре отново в Бургас.

Домакинът Лукойл Нефтохимик започна двубоя с повече грешки от начален удар, но с много по-добро посрещане.

Червената блокада бе на ниво и това позволи на ЦСКА да поведе с две точки. Равенството дойде при добра игра Мартин Пенев (10:10), а след 2 поредни аса на Петър Христов домакина обърна и поведе за 13:12.

Иван Колев взе второто техническо прекъсване в полза на ЦСКА за 16:15, но шампионът успя да разконцентрира играта на съперника и взе частта с 25:20.

Двубоят стартира с „Бургаски вечери” като емблематичната песен бе поздрав за близо 1000 зрители в зала „Младост” от DJ Жоро Унисона.

Драматичен бе вторият гейм, в който Лукойл Нефтохимих съумя да го вземе с 28:26. Частта не започна добре за домакините, които губеха с 0:4.

Възпитаниците на Александър Попов взеха първото техническо. прекъсване при 8:5 след отлична игра на Стойко Ненчев. След прекъсването отличникът в Лукойл Петър Христов с помощта на Николай Николов доведоха резултата до 9:9.

При следващото равенство 13:13 Александър Попов отново прибегна до популярната си смяна на разпределителите, вадейки от игра Иван Зарев и пускайки 41-годишния Иван Тасев.

„Червените” правеха повече грешки, а домакините ги намалиха като стабилизираха сервиса си. След блокада на Иван Колев дойде и второто техническо прекъсване 16:14 за ЦСКА.

Кметът на Бургас Димитър Николов влезе в ролята на талисман, тъй като при неговото влизане в зала младост Лукойл отново успя да изравни за 20:20. Много неприятен инцидент се случи при 22:21 за домакините, когато либерото на Лукойл Добромир Иванов скъса минискус и Северин Димитров принудително върна в игра на този пост Калин Василев.

ЦСКА изпусна геймбол при 24 на 23. Стойко Ненчев и Бойко Бонев сгрешиха от сервис и дадоха предимство на съперника, който след 3 изпуснати геймбола с помощта на топреализатора Петър Христов затвори гейма с 28:26.

ЦСКА се върна в играта след като спечели третия гейм с убедителното 25:16. През цялата част похвали заслужават изявите на кениеца Филип Мейо от ЦСКА и Мартин Пенев от Лукойл Нефтохимик.

Гостите взеха първото техническо прекъсване с 8:6, след което набързо стигнаха до 9 точки аванс (18:9) след шест поредни безответни атаки.Северин Димитров извади Петър Христов и разпределителя Станев, за да им даде почивка и да промени нещо на полето. На тяхно място се появиха съответно младите Георги Петров и Христо Енков.

Червените запазиха аванса си като Александър Попов прибегна до смяна Иван Колев – Даниел Пеев. ЦСКА изпусна един геймбол, но след сервис в мрежата на Николай Николов взе частта с 25:16.

ЦСКА стигна до обрат след като доведе мача до тайбрек. Четвъртият гейм започна равностойно като играта се движеше точка за точка. След блокада на разпределителя на ЦСКА Иван Тасев червените взеха първото техническо прекъсване при 8:6.

Две поредни точки на Николай Николов и една на Мартин Пеев направиха така, че Лукойл обърна до 9:8. Последва серия от грешки от начален удар и за двата тима и играта се изнерви.

Бойко Бонев отново върна предимството на армейците, правейки резултата 16:15 и 17:15. При успешна атака на Филип Мейо при 19:17 националът Николай Николов стъпи накриво, но остана в полето.

Северин Димитров извади диагонала Петър Христов пускайки в игра младия Венелин Кадънков при пасив от три точки (18:21). Смяната не даде резултат, а след грешен сервис на Петър Христов и ас на Стойко Ненчев ЦСКА взе гейма с 25:20, а това доведе мача до тайбрек.

В неговото начало нито един от двата тима не можа да вземе преимущество и играта отново се завърза и вървеше точка за точка. ЦСКА дръпна с 2 точки при 4:2, но Лукойл успя да изравни за 6:6. Почивката и смяната на игралните полета дойде при резултат 8:7 за „армейците” след успешна атака на Филип Мейо. Стойко Ненчев реализира ас при 10:9, а след атака в мрежата на кениеца Лукойл взе преднина при 11:10. Така публиката се въудошеви, а Теодор Салпаров окуражи съотборниците си  с "Почваме ги!":

И двамата треньори предпиреха смени - Попов извади Колев и пусна Пеев, а Димитров заложи на Венелин Кадънков вместо Андрей Николов. Светозар Иванов изравни за 13:13, а Бойко Бонев даде първи мачбол за 27-ата титла на "червените" - 14:13. Петър Христов обаче постигна десето равенство в тайбрека, Филип Мейо атакува в аут и Лукойл затвориха мача след 16:13.

Това е първа победа за бургазлий във финалите, която бе ознаменувана с бурни аплодисменити от повече от 1000 зрители в зала "Младост", а една от почитателките дари национала Николай Николов с плюшено мишле.

Следващият четвърти мач е утре и отново е в зала „Младост” във Бургас. И двата отбора ще тренират сутринта, въпреки че червените са настанени далеч от Бургас - в Сарафово.

Ако Лукойл достигне до победата и в този мач и изравни серията за 2:2 победи, то петият и решителен мач за титлата ще бъде в София в петък, когато Лукойл ще гостува на ЦСКА.

Лукойл -ЦСКА 3:2

Лукойл: Самунев 6, Пенев 20, А.Николов 6, Станев 3, Н.Николов 17, Христов 17, Иванов – либеро (Василев, Петров 1, Енков, Кадънков)

ЦСКА: Ненчев 13, Бонев 6, Колев 13, Мейо 22, С. Иванов 11, Зарев 2, Салпаров – либеро (Пеев, Тасев 7, Ж.Иванов)