Левски Сиконко спечели с 3:2 гейма (25:22, 17:25, 22:25; 25:19, 15:13) гейма срещу ЦСКА в първи мач от финалана Национална волейболна лига, който се игра в зала "Васил Симов".

Срещата започна с минута мълчание в памет на големият волейболист и доайен в българската спортна медицина професор Димитър Шойлев. Част от най-пристрастните фенове обаче не спряха да говорят. В залата на 4-ти километър заради значимостта на двубоя и противопоставянето на сини и червени полицейското присъствие бе повече от внушително.

Дербито започна с грешки от двата състава, продължи напълно равностойно до момчета в който Левски поведе с 17:15 и по този начин се стигна до разлика по-голяма от 1 точка. До тогава имаше 15 равенства, а на техническите прекъсвания предимството бе в синьо. Валентин Братоев записа ас за споменатия резултат 17:15 за гостите, но след точка от сервис на Стойко Ненчев отново се стигна до равенство 18:18. Играчите на Брунко Илиев успяха отново да дръпнат на първенците. При гейм-бол за противника Александър Попов пусна Бойко Бонев за сервис на местото на Светозар Иванов, перничанинът сгреши, изпращайки топката в аут и така Левски Сиконко поведе на ЦСКА с 1:0 гейма след 25:22 точки.

След добра игра на Валентин Братоев и Методи Ананиев през първата част, сините влязоха неубедително във втората. Геймът може да се запише на разпределителя Иван Зарев и капитана Рафаел Паскуал. Двамата просто изведоха ЦСКА до спечелване на гейма и с това изравняване за 1:1. Червените от самото начало поведоха с 5:2 точки, на първото техническо прекъсване водеха с 8:6. първите 4 точки аванс в мача бяха записани при 10:6 за тима Попов. При 11:8 дойде времето на Зарев и Паскуал. Плеймейкърът постигна отлична силна серия от начален удар, а испанецът носеше точките с мощни атаки. Така ЦСКА постигна 6 поредни точки до 17:8, а при седмият си сервис Зарев сгреши. Домакините на няколко пъти водеха на Левски с 10 точки. Ананиев и компания допускаха грешки и не бяха организирани. ЦСКА изпусна три гейм бола, като при 24:17 дербито бе прекъснато за около 2 минути защото . . . мрежата се скъса при горното филе. Наложи се съдиите да я закрепят с цитоплас. При последвалото разиграване Филип Майо бе безкомпромисен в атаки и така донесе гейм за армейците с 25:17.

Третият гейм бе отново за ЦСКА след по-силен сервис, стабилна блокада и мощни атаки на Филип Майо, Рафаел Паскал и Иван Колев. Частта бе открита със седмата точка в актива на испанеца, който бе аплодиран от трибуните от цялото си семейство – съпруга, син, майка, тъща. Обезверени от изравняването сините не влязоха добре на полето. ЦСКА им поведе с 6:1. Най-дългото и оспорвано разиграване бе след 6:2, когато Учиков и Колев не успваха да се надхитрят, но в крайна сметка синият диагонал надскочи червената блокада и мощно постигна едва трета точка в актива на тима си. Иван Колев излъга блокадата на Левски за 8:3. шампионите поведоха на претендентите с 6-7 точки, като на второто прекъсване резултата бе 16:12 след ас на Ананиев и блокада на Светозар Иванов. Вече и пред погледа на бившия си съотборник Георги Петров сините леко показаха мощ, чрез Учиков и Ананиев намалиха пасива си. Теодор Богданов направи ас за 15:18, но три точки беше аванса на червените и те не можеха да бъдат преодолени и до 23:20 за армейците. Иван Колев спечели първи гейм-бол – 24:21, а Рафаел Паскуал затвори гейма за 25:22, а с това ЦСКА поведе с 2:1 гейма. В течение на частта в игра за ЦСКА влезе центъра Теодор Тодоров, а за Левски Деян Нинов и Цветан Петров.

Най-завързан бе четвъртият гейм. След размяна на няколко точки играчите на Левски Сиконко намериха взаимодействие помежду си и организацията на играта им се повиши. Всичко това доведе и възможността да водят в резултата. На първото техническо прекъсване аванса на Гайдарски и компания бе четири точки – 8:4. ЦСКА също отговори на атаките и играта бе по-интересна, равностойна. От една страна Учиков и Ананиев бяха лидери, Братоеви малко се губеха, а от другата страна Майо бе най-постоянен. При 17:20 и пасив от три точки в червено на местото на Светозар Иванов влезе другият център Стоян Самунев, който вчера имаше рожден ден. Диагоналът Учиков на няколко пъти надхитри блокадата в червено и така се стигна до гейм-бол при 24:18, Георги Братоев би странен грешен сервис, но отново Учиков реализира за 25:19, а с това се стигна до ново равенство 2:2 гейма.

Тайбрека бе изпъстрен с обрати, като в началото „червените” поведоха с 3:1, Левски обърна за 5:3 и запази преднината си до прекъсването при 8:6. Валентин Братоев отигра две важни топки и реализира две точки, надигравайки Иван Зарев. Резултатът стана 10:7, но напрежението в залата се повиши, екипите и на двата отбора бяха напълно мокри, а задухът в залата невероятен. Последваха силни атаки и от двата обора. ЦСКА намали пасива си само на 1 точка (11:12, 12:13). Капитанът на „сините” Методи Ананиев изненада „червеното” посрещане за първия мач бол при 14:12. Младият център Теодор Тодорв и отново Методи Ананиев реализира финалната точка.

На трибуните преобладаваха червените фенове заради домакинското предимство на ЦСКА след първото място в редовния сезон. Тарторът на армейците бе раздал предварително 500 пропуска, въпреки че зала „Васил Симов” е с капацитет не повече от 300 зрители. На официалните места са ръководството на БФВолейбол, менажерът на националния ни отбор Евгени Генчев, ръководството на двата тима са бивши велики играчи като Тодор Симов, Иван Стойчев, Димитър Златанов, настоящи легионери като Константин Митев, шампионката с Левски и капитан на женската ни селекция Любка Дебърлиева, както и борецът Николай Гергов. Домакините специално бяха запазили и места за . . . депутати. Бе забелязан и екс-селекционера Мартин Стоев, който отпадна рано начело на ХалкБанк Анкара в Турция.

Стартови състави:

ЦСКА (ст.тр Александър Попов): Иван Зарев - 3 точки, Светозар Иванов - 5 т., Стойко Ненчев - 6 т., Иван Колев - 17 т., Рафаел Паскуал (кап) - 15 т., Филип Майо - 29 т., Теодор Салпаров – либеро (резерви: Стоян Самунев, Бойко Бонев, Теодор Тодоров - 1 т.)

Левски Сиконко (ст.тр. Брунко Илиев): Георги Братоев - 4 т., Красимир Гайдарски - 11 т., Теодор Богданов - 8 т., Методи Ананиев (кап) - 17 т., Валентин Братоев - 14 т., Николай Учиков - 15 т., Владислав Иванов – либеро (резерви: Цветан Петров, Деян Нинов)

Съдии: Илиан Георгиев и Петър Харизанов