Шампионът ЦСКА победи Левски Сиконко с 3:0 гейма и изравни резултата за 1:1 победи във финалната серия на НВЛ. Червените бяха по-организирани, а сините изпуснаха възможностите да вземат третия гейм. Така минимум четири мача ще определят първенеца на България.

Специално за дербито в кафето на зала Васил Симов бе заредено и пусната в продажба бутилирана минерална вода „ЦСКА” с червен етикет и три звезди. Цената на една бутилка е 90 стотинки.

През първите минути срещата бе равностойна. След два поредни аса на Филип Майо ЦСКА се откъсна с три точки при първото техническо прекъсване – 8:5. Домакините стояха добре на полето, като Зарев комбинираше най-често с кениеца. От другата страна на мрежата най-добър бе Учиков. Пет пъти армейците стигнаха до преднина от 6 точки, Филип дори реализира за 23:17. Седем грешки имаше от сервис общо за двата тима. При първия геймбол при 24:18 Учиков успя при атака, последва и блокада в синьо на Теодор Богданов, но Левски сгреши от сервис и така ЦСКА поведе с 1:0 гейма след 25:20 точки. Най-резултатен бе Майо с 10 точки, две от асове.

Все още настоящите шампиони продължиха и през втората част да играят по-резултатно. Червените с по-успешна атака чрез кениеца Майо и добра серия при сервис на Иван Зарев от самото начало взеха предимство в резултата. Последваха няколко мини обрата. Левски показа по-стабилна блокада, за да поведе с 8:6 на прекъсването. Със силен сервис отново на Зарев обаче ЦСКА постигна пет поредни точки до 13:9. На второто прекъсване ЦСКА имаше аванс от 6 точки – 16:10. Брунко Илиев извади разпределителя си Георги Братоев за почивка и тактически наставления, пусна младия Велислав Йонев, който се задържа на полето за няколко разигравания. Левски се организира в края, Валентин Братоев получи няколко възможности да запише точка и го направи. До 21:15 се стигна след негова атака, а след това той излъга двойната червена блокада за 22:16 в полза на ЦСКА. Учиков блокира Майо за 17-та точка в синьо. Сашо Попов взе почивка след нови две точки за Левски – 23:19. Ас на центъра Стойко Ненчев затвори частта отново в полза на шампионите - 25:19 точки и 2:0 гейма.

След този резултат Левски се събуди и сините, които в този мач играха с жълти екипи бяха поведени от капитана си Методи Ананиев към обрат. Мечката записа три точки в началото на гейма, в който тимът на Брунко Илиев дръпна с 5:0 точки. Стойко Ненчев и Иван Колев помогнаха за стопяването на пасива на ЦСКА. Ас на Теодор Богданов дойде за първото прекъсване – 8:4 за Левски. Червените допуснаха доста непредизвикани грешки, а с по-организирана игра сините запазиха аванса си до 11:8. Тогава обаче ролите се размениха – Левски направи 3 грешки, сервисът на Зарев позволи да се стигна до равенство 12:12 и дори след негов ас до обрат – 13:12 за ЦСКА. Рафаел Паскуал не успя да преодолее блокадата на Валентин Братоев, а Методи Ананиев записа директна точка от сервис за новата размяна на водачеството в резултата - 15:13 за Левски. Червените с черни екипи отстъпваха на вечния противник с две точки при второто техническо прекъсване – 14:16, но при подновяването на играта успяха да изравнят за 16:16. Валентин Братоев помогна за ново синьо предимство – 19:16. Посрещането на ЦСКА се пропука и тимът най-вече разчиташе на Майо. Кениецът записа точка, Учиков на два пъти бе спрян при атака и така Паскуал и компания изравниха за 19:19 и чрез Колев и Майо дори обърна за 21:19. Краси Гайдарски донесе 20-та точка за Левски, Валентин Братоев не сервира както трябва и така армейците пак дръпнаха за 22:20. Гайдарски и Ананиев върнаха сините в играта, но за кратко. Филип Майо даде мачбол за ЦСКА – 24:22, на сервис застана Зарев и при последвалата атака ЦСКА затвори гейма с 25:22, взе мача с 3:0 гейма и изравни серията за 1:1 победи.

Играчите на Левски отидоха да търсят обяснения от реферите след края на мача, а при ръкостисканията при мрежата след края дори атакуваха с ритници червените.

Най-резултатен за ЦСКА бе Филип Майо, който завърши с 23 точки, а за Левски се отличиха Валентин Братоев и Методи Ананиев с по 13 точки.

На трибуните имаше по-малко фенове отколкото вчера, но това се дължеше на последния работен ден преди Великден и по-ранния начален час – 16:00. Пламен Константинов, Димитър Златанов, Иван Тасев и бременната звезда на червените Славка Узунова бяха на трибуните, където отсъстваха представители на ръководството на федерацията по волейбол за разлика от първата среща.

Третата и четвърта среща от финалния плейоф са в понеделник и вторник (20 и 21 април) от 17:30 часа в зала Сиконко в ж.к. Люлин.

Стартови състави:

ЦСКА (ст.тр Александър Попов): Иван Зарев 7, Светозар Иванов 4, Стойко Ненчев 7, Иван Колев 5, Рафаел Паскуал (кап) 6, Филип Майо 23, Теодор Салпаров – либеро

Левски Сиконко (ст.тр. Брунко Илиев): Георги Братоев 3, Красимир Гайдарски 7, Теодор Богданов 3, Методи Ананиев (кап) 13, Валентин Братоев 13, Николай Учиков 9, Владислав Иванов – либеро (резерви: Владислав Йонев, Деян Нинов)

Съдии: Игнат Митев и Ивайло Иванов