Поставеният под номер 3 Рафаел Надал (Испания) победи номер 129 в световната ранглиста Николас Кийфер (Германия) с 6:0, 3:6, 6:3, 6:4 в среща от втория кръг на Откритото първенство на САЩ по тенис с награден фонд от 21.6 милиона щатски долара. Бившият номер 1 в света изигра последния мач за деня и с успеха си направи първенството в САЩ единствения турнир в 41-годишната история на откритите първенства, в който всички поставени от 1 до 16 място в мъжката схема се класират в третия кръг.

Рафаел Надал започна с лекота срещу германеца, след като спечели чиста победа на 0 в първия сет. Кийфер обаче взе втория гейм на 3, но силите му стигнаха едва до почетна загуба. Ударът срещу Надал във втория сет направи испанеца едва втория тенисист от топ 10, който не печели чиста победа от втория кръг за деня.

Анди Мъри (Великобритания) също не успя да победи в три сета Пол Капдевил (Чили), но в крайна сметка и 6:0, 3:6, 6:3, 6:4 бяха достатъчни за класирането на номер 2 в схемата в третия кръг. Там ще бъде и номер 1 в световната ранглиста Роджър Федерер (Швейцария), който достига до полуфиналите на турнирите за Големия шлем вече 21 поредни пъти. Само един път швейцарецът не се е класирал в директната битка за титлата.

За третия кръг се класира и поставеният под номер 6 Хуан Мартин Дел Потро (Аржентина), който победи с лекота Юрген Мелцер (Австрия) след 7:6(6), 6:3, 6:3 в сетовете. След ранния петъчен мач сломеният Мелцер призна: "Разликата между нас е голяма".

В други срещи от деня номер 7 Вилфрид Цонга (Франция) срази Ярко Ниминен (Финландия) с 7:5, 6:3, 6:4, номер 9 Жил Симон (Франция) не остави шансове на Томас Белучи (Бразилия) след 6:3, 6:2, 6:4, а номер 11 Фернандо Гонсалес (Чили) срещна лека съпротива от Жослин Оана (Франция), но в крайна сметка преодоля съперника си с 6:4, 6:7(5), 6:3, 6:4. От турнира отпадна номер 18 Давид Ферер (Испания), който отстъпи с 3:6, 6:3, 6:1, 3:6, 2:6 на Хосе Акасусо (Аржентина).