Жил Симон си павира пътя към полуфиналите в Шанхай, след като успя да спечели трудно, ала сладко срещу Томаш Бердих със 7:6 (4), 4:6, 6:0. Така французинът продължи да бъде доминиращата страна в тяхното съперничество, като завоюва своята 6-а победа в 8-те им преки сблъсъка досега.

Първият сет може би бе най-оспорваният от трите, тъй като тогава концентрацията и на двамата беше на високо ниво. Бердих започна по-лошо, като загуби подаването си и позволи на Симон да дръпне с 0:2. Скоро обаче той повиши нивото си и изравни геймовете. Симон като че ли имаше леко предимство при разиграванията, като профука един брейкбол при 3:3, а след това пропусна два сетбола в маратонския дванадесети гейм. Така се стигна до тайбрек, който беше решен от една единствена грешка. Бердих загуби подаването си за 2:3, а този минипробив се оказа единствения до края – 4:7.

Чехът все пак не показа колебания и продължи да играе стабилно във втората част, когато грешките в корта зачестиха и от двете страни. Критичната ситуация бе в 8-ия гейм. Тогава Бердих бе изправен под угрозата да допусне пробив, който почти сигурно щеше да донесе успеха на неговия опонент. В крайна сметка обаче началният удар го измъкна от затрудненото положение, в следващия гейм след дълга битка той пречупи Симон и го проби. Впоследствие затварянето на сета се оказа формалност.

Точно когато всички очакваха да видят знаменит обрат, без видимо обяснение, играта на Бердих просто рухна. Чехът започна регулярно да праща топки в аут или мрежата, което улесни максимално Симон. Французинът категорично спечели трите сервис гейма, в които подаваше Бердих и ще чака победителя от сблъсъка Фелисиано Лопес-Михаил Южни.