Шампионката от 2008 година Мария Шарапова стартира с успех на Откритото първенство на Австралия по тенис. Шарапова пласира 22 печеливши удара и надделя над германката Татяна Мария с 6:1, 6:4 в първия си мач на "Мелбърн Парк", където след четвъртфиналите преди две години даде положителна проба за "мелдоний" и трябваше да изтърпи 15-месечно наказание.

Рускинята беше убедителна в първия сет, а във втората част успя да навакса изоставане от 1:3 гейма и стигна до обрат. Шарапова ще играе срещу поставената под номер 14 Анастасия Севастова (Латвия), която елиминира Варвара Лепченко (САЩ) с 3:6, 6:3, 6:4.

Рускинята ще търси реванш за поражението си от Севастова в три сета на Откритото първенство на САЩ през септември миналата година.

Водачката в световната ранглиста Симона Халеп (Румъния) също стартира с успех. Тя се справи със 17-годишната представителка на домакините Дестъни Аява със 7:6(5), 6:1. Халеп навакса изоставане от 2:5 гейма в първия сет, а в началото на втория изкълчи глезен и се наложи лекарска намеса, при която кракът й беше сериозно превързан.

Румънката все пак доигра мача на ниво и не даде много шансове на съперничката си. Така тя избегна пето отпадане в първия кръг в Мелбърн в последните седем години.

Във втория кръг Халеп ще срещне канадката Южени Бушар, която прекъсна серия от шест поредни загуби в Тура след победа над Осеан Доден (Франция) с 6:3, 7:6(5).

Бушар взе първия сет с единствен брейк в шести гейм, а във втората част тя навакса пасив от 0:2 гейма, спаси един сетбол при 4:5, за да триумфира в тайбрека. Шампионката през 2016 година Анжелик Кербер (Германия) беше далеч по-убедителна на старта след 6:0, 6:4 над сънародничката си Ана-Лена Фридзам след малко повече от час. Кербер ще срещне във втория кръг хърватката Дона Векич./БТА