Първата голяма сензация на Мастърс турнира в Рим е факт. Световният №2 Роджър Федерер отпадна на осминафиналите, след като бе надигран в два сета от един от най-ярките представители на младото поколение Доминик Тийм. Австриецът се справи с легендата на тениса с 7:6(2), 6:4 за час и 20 минути игра.

Тийм изигра великолепен двубой, в който демонстрира най-доброто в своята игра, докато в същото време швейцарецът не успя да покаже качествата си, а очевидно имаше и здравословни проблеми.

В първия сет Федерер стигна първи до пробив за 3:2, но още в следващия гейм Тийм върна пробива. Така се стигна до тайбрек, в който австриецът бе категоричен и след 7:2 повече със сет аванс.

На гребена на вълната Тийм стартира добре и втората част, в която проби за 3:2 и до края не позволи на швейцареца да се върне в мача.

Така Тийм вече е на четвъртфинал, където очаква победителя от двубоя Кей Нишикори – Ришар Гаске.