Финалистът от 2006 година Маркос Багдатис (Кипър) се класира за третия кръг на Откритото първенство на Австралия по тенис след драматична петсетова победа над шампиона през 2005 година Марат Сафин (Русия). Багдатис победи с 6:4, 6:4, 2:6, 3:6, 6:2 в мач, продължил 3:13 часа.

Поставеният под номер 15 киипърец доминираше в първите два сета, но Сафин намери играта си и успя да изравни. Петия решаващ сет започна отлично за Багдатис. Той поведе с 3:0, а след това направи втори пробив в осмия гейм, за да триумфира.

Сафин направи цели 57 непредизвикани грешки, което се оказа фатално и отпадна толкова рано от борбата за първи път от 2000 година насам.

Номер 1 в мъжкия тенис Роджър Федерер (Швейцария) продължава защитата на титлата си, като не даде никакъв шанс на ветерана от Франция Фабрис Санторо във втория кръг на надпреварата.

Федерер разби с 6:1, 6:2, 6:0 безпомощния 35-годишен французин. Зрителите се забавляваха, като аплодираха всяка спечелена точка от Санторо, което не се случваше често и се усмихваха снизходително на опитите на Санторо да се бори за всяка загубена топка.

За втори пореден мач на Аустрелиън оупън Федерер губи едва три гейма. В първия кръг той се наложи над Диего Хартфийлд (Аржентина) - 6:0, 6:3, 6:0.

С убедителна победа се поздрави и номер 3 в схемата Новак Джокович (Сърбия), който надигра Симоне Болели (Италия) с 6:1, 6:2, 6:2.

"Винаги е добре да стартираш на турнир от Големия шлем с две поредни чисти победи. Не искам да подценявам никой от моите съперници", каза Джокович.

Испанецът Давид Ферер, пети в схемата на турнира, взе бърза победа срещу Хуан Мартин Дел Потро (Аржентина) след 6:3, 6:4, 6:0.

Бившият номер 1 Хуан Карлос Фереро сложи край на мечтите на участващия с уайлд кард представител на домакините Алън Джоунс, като го победи с 6:4, 6:4, 6:2.

Друг бивш номер 1 в мъжкия тенис и любимец на австралийските фенове Лейтън Хюит се затрудни максимално с узбека Денис Истомин, но в крайна сметка спечели със 7:6 (7:5), 6:3, 5:7, 6:1.

Хюит, 19-и в схемата, загуби концентрация в третия сет, в който отстъпи с 5:7, но бързо възвърна ритъма си на игра и в четвъртия сет даде само гейм на съперника си, който е 216-и в световната ранглиста.

15-Маркос Багдатис (Кипър) - Марат Сафин (Русия) - 6:4, 6:4, 2:6, 3:6, 6:2

19-Лейтън Хюит (Австралия) - Денис Истомин (Узбекистан) - 7:6 (7:5), 6:3, 5:7, 6:1

21-Хуан Монако (Аржентина) - Амир Делич (САЩ) - 6:3, 7:6 (8:6), 5:7, 6:7 (8:10), 8:6

22-Хуан Карлос Фереро (Испания) - Алън Джоунс (Австралия)) - 6:4, 6:4, 6:2

Янко Типсаревич (Сърбия) - 25-Фернандо Вердаско (Испания) - 7:5, 7:6 (7:3), 7:6 (7:3)

Сам Куири (САЩ) - 32-Дмитрий Турсунов (Русия) - 7:6 (7:5), 4:6, 6:4, 6:2

Себастиан Гросжан (Франция) - Робин Хаазе (Холандия) - 4:6, 6:4, 6:0, 6:7 (4:7), 6:4