Защитаващият титлата си и световен номер 2 Рафаел Надал се класира за четвъртия кръг на Откритото първенство на Австралия по тенис с общ награден фонд от 19.5 милиона долара. Надал се наложи над 27-ия в схемата Филип Колшрайбер с 6:4, 6:2, 2:6, 7:5.

Надал, който миналата година на финала победи Роджър Федерер, направи пробив в 11-ия гейм на втория сет и спечели мача след 3:30 часа игра. Надал направи пет пробива в мача и загуби сет за пръв път в тазгодишното издание на турнира.

В четвъртата решителна част при 5:5 той проби сервиса на германеца, а след това при свой сервис стигна до успеха.

Следващият съперник на Рафаел Надал ще бъде Иво Карлович, който победи своя сънародник Иван Любичич с 6:3, 3:6, 6:3, 7:6 (9:7), след като направи 33 аса.