Защитаващият титлата си и номер 1 в света Рафаел Надал (Испания) стартира с победа участието си на Откритото първенство на Великобритания по тенис. Надал победи Майкъл Ръсел (САЩ) с 6:4, 6:2, 6:2 за 1:58 часа.

Испанецът допусна пробив в първия сет, но в следващия гейм успя да си го върне и до края не загуби инициативата. Надал направи общо 7 пробива в сервиса на съперника си, а Ръсел направи 21 непредизвикани грешки.

Световният номер 1 се цели към трета титла от „Уимбълдън” и 11-та от Големия Шлем в кариерата си.

Във втория кръг съперник на Надал ще бъде победителя от мача между Пабло Андухар (Испания) и Райън Суитинг (САЩ).

За втория кръг се класира номер 10 в схемата Марди Фиш (САЩ), който победи Марсел Гранойерс (Испания) със 7:6 (7:3), 7:6 (7:5), 6:4.

В първия кръг отпадна Томас Белучи (Бразилия), 30-ти поставен, след като бе надигран от Райнер Шутлер (Германия) със 7:6 (7:3), 6:4, 6:2.

Други трима германци обаче напуснаха "Уимбълдън". Михаел Берер загуби от Фелисиано Лопес (Испания) с 4:6, 5:7, 3:6, Филип Колшрайбер отстъпи пред Денис Истомин (Узбекистан) с 6:4, 3:6, 3:6, 3:6, а Томи Хаас бе надигран от Жил Мюлер (Люксембург) със 7:6 (7:5), 7:6 (7:3), 3:6, 6:3.