Американският тенисист Джеймс Блейк достигна четвъртфиналите в Лас Вегас, след като бе подпомогнат и от организаторите на турнира, който промениха правилата „всеки-срещу-всеки”.

Блейк се нуждаеше от победа над аржентинеца Хуан Мартин дел Потро, без да даде повече от пет гейма. Блейк поведе с 6:1, 3:1, когато опонентът му се отказа заради дихателни проблеми.

Тогава Блейк бе известен, че не може да продължи, тъй като според правилата геймовете, спечелени или загубени в мач с отказване, не се броят. Така трябваше да се класира Евгени Королев, а не Блейк, тъй като руснакът победи Блейк в прекия сблъсък по-рано в надпреварата.

След дълги дискусии обаче, мъжката тенис асоциация (ATP) реши да промени правилата и да даде място на Блейк сред първите осем.

„Джеймс Блейк ще получи победата в групата, тъй като правилата не бяха обяснени ясно,” обяви изпълнителния председател на ATP Етиен де Вилиер.

„Джеймс имаше само няколко оставащи гейма да приключи мача и да продължи напред. Хуан Мартин сподели, че ако е бил наясно с регламента, е щял да се опита и да доигра срещата. Тенис асоциацията ще изплати на Королев сума от 11375 долара, което ще го овъзмезди за пропуснатия четвъртфинал,” се казва в изявление на ATP.

Блейк ще играе срещу Сам Куери на четвъртфинал, след като младият американец се наложи над Пол Голдстийн с 6:4, 1:6, 6:4.

Напред продължават още Юрген Мелцер, Ян Хенрих, Фелисиано Лопес, Лейтън Хюит, Фернадно Вердаско и Марат Сафин.