Бившият шампион и номер 3 в схемата Новак Джокович (Сърбия) се класира за четвъртфиналите на Открито първенство на Австралия по тенис с общ награден фонд от 19.5 милиона долара.

Сърбинът се наложи над поляка Лукаш Кубот с 6:1, 6:2, 7:5. Кубот, който в миналия кръг не изигра двубоя си с контузения Михаил Южний (Русия), не успя да се противопостави на Джокович, който направи само 17 непредизвикани грешки и спечели мача за по-малко от два часа игра.

86-ият в световната ранглиста Кубот игра равностойно само в третия сет до 5:5, след което Джокович направи пробив, а след това спечели двубоя с втория си мачбол с впечатляващ удар от форхенд.

В следващия кръг съперник на Джокович ще бъде победителя от двубоя между номер 10 Жо-Вилфрид Цонга (Франция) или Николас Алмагро (Испания). На финала през 2008-ма Джокович спечели титлата тук след успех над Цонга.

Намиращият се в отлична форма Николай Давиденко (Русия) продължава успешното си представяне в Мелбърн. Номер 6 в схемата Давиденко победи 9-ия поставен Фернандо Вердаско (Испания) с 6:2, 7:5, 4:6, 6:7 (5), 6:3 в мач, продължил близо четири часа.

Вердаско, който миналата година достигна до полуфиналите в този турнир, не се представи убедително в последния пети сет, въпреки че след 0:2 успя да изравни резултата след 6:4 и 7:6 (5).

Давиденко се нуждаеше само от две точки, за да завърши мача в четвъртия сет, но испанецът изравни и спечели тайбрека. В петия сет Давиденко направи решителен пробив за 4:2 и спечели мача, след като испанеца прати топката в мрежата.

На четвъртфиналите Давиденко ще играе с победителя от късния мач днес между световния номер 1 Роджър Федерер (Швейцария) и Лейтън Хюит (Австралия).

Открито първенство на Австралия по тенис с общ награден фонд от 19.5 милиона долара, срещи от четвъртия кръг:

мъже:
3-Новак Джокович (Сърбия) - Лукаш Кубот (Полша) - 6:1, 6:2, 7:5
6-Николай Давиденко (Русия) - 9-Фернандо Вердаско (Испания) - 6:2, 7:5, 4:6, 6:7 (5), 6:3