Поставеният под номер 4 в основната схема при мъжете на откритото първенство на Франция по тенис Анди Мъри /Великобритания/ започна с победа участието си в Ролан Гарос, но мачът му бе може би най-драматичният днес. Шотландецът – четвърти в световната ранглиста, загуби първите два сета от французина Ришар Гаске, но в крайна сметка стигна до победата с 4:6, 6:7,6:4,6:2,6:1.

Ришар Гаске, който през миналата година имаше сериозни проблеми заради положителната си допинг проба - кокаин, направи отличен мач срещу Мъри, но в третия сет поиска тайбрек и след това при всяко движение на корта явно изпитваше болка и играта му ставаше все по-слаба и по-слаба.

Още един френски тенисист - Арно Клеман, загуби в мач от пет сета. В среща от първия кръг украинецът Александър Долгополов победи Арно Клеман с 3:6,7:6,3:6,6:3 и 6:3.

Поставеният под номер 13 в схемата Гаел Монфис /Франция/ все пак донесе радост за домакините, побеждавайки Дитер Киндълман /Германия/ с 6:3,7:5, 6:7 и 6:2.