Бившият №10 Ернестс Гулбис върна зрителите в „Арена Армеец“ към своите славни дни на тура, а наградата му бе категорична победа над поставения под №1 в квалификациите Флориан Майер и място в основната схема на DIEMA XTRA Sofia Open.

Латвиецът, който в последните години е измъчван от контузии, заради които в момента е едва на 199-о място в света, изигра отличен мач срещу №72 Майер и го победи експресно с 6:4, 6:1.

В първия си двубой Гулбис трябваше да премине през много нерви три тайбрек сета срещу Лоренцо Сонего от Италия, но днес нямаше и следа от нервност, а бившият полуфиналист от Ролан Гарос изигра много концентриран мач с малко на брой грешки.

Все пак мачът не започна по най-добрия начин за него, след като първи допусна подаването му да бъде пробито в третия гейм. Последва обаче моментален рибрейк, а при 5:4 Гулбис стигна до 0:40 в подаването на съперника. Майер отрази два сетбола, но при третия латвиецът стигна до успеха.

Това му даде голяма увереност за втората част, в която Гулбис не даде шанс на съперника. Два пробива и преднина от 5:0 преди Майер все пак да се запише в резултата. Гулбис обаче нямаше проблеми да затвори мача на свой сервис и заслужено стигна до основната схема.

В същото време Мирза Башич спечели босненското дерби срещу Томислав Бъркич със 7:5, 6:4 и така също си заслужи място в основната схема.

Башич имаше доста по-малко проблеми в сравнение с трисетовата битка срещу Александър Лазов, а двата сета се развиха идентично - с пробив за Башич в последния гейм, довели до успеха.