Поставеният под номер 6 Григор Димитров се класира за четвъртфиналите на турнира в Бризбейн, след като отстрани с 6:3, 6:4 представителя на домакините Джон Милман след близо час и половина игра. Българинът се представи много убедително през по-голямата част от мача. Той допусна разколебаване във втория сет в момент, в който имаше аванс от два пробива, но успя да се събере и да стигне до крайния успех. По този начин Димитров започна положително новата 2019 година и очаква своя съперник на четвъртфиналите на турнира.

В мача на „Патрик Рафтър Арена“ на „Куинсланд тенис център“ първият сервис на българина бе под 50%, но той имаше близо 90% успеваемост при разигрванията на първия сервис в двубоя.

Първият сет продължи само 36 минути и в него Димитров нямаше особени проблеми, въпреки че не спечели първата точка в мача, а тя бе записана на името на неговия съперник. Още в първото подаване на австралийския тенисист Димитров стигна до две възможности за пробив, от които не успя да се възползва. Все пак пробивът на Григор не закъсня. В шестия гейм българинът бе изключително убедителен и проби на 0 своя опонент, с което поведе с 4:2. След това Димитров затвърди преднината си за 5:2 и я удържа до края на сета, който бе затворен с 6:3.

Вторият сет започна по повече от перфектен начин за Димитров, който направи нов пробив на 0, за да поведе с 2:1. Българинът затвърди предимството си за 3:1, но не само това, а го и разви с нов пробив за 4:1. Димитров изигра страхотен слайс, който предизвика грешката на Милман в решаващата точка в петия гейм и българинът проби за 4:1.

В шестия гейм българинът поведе с 40:15, след което изпусна контрола върху случващото се на корта. След две равенства в гейма пред Милман се откри първата възможност за пробив в срещата. Димитров изпрати топката в аут и Милман осъществи първи пробив в мача, с което намали изоставането си на 2:4 гейма. След това австралиецът нямаше проблеми да спечели своето подаване и да направи резултата 3:4. Спадът в играта на Димитров се усети най-отчетливо в осмия гейм, в който Милман направи нов пробив и изравни резултата – 4:4. С няколко отлични разигрвания в деветия гейм Димитров спря спада в своето представяне и стигна до възможност за пробив при сервиса на Милман. Българинът се възползва от него. Австралиецът изкара топката в аут и Димитров поведе с 5:4 гейма. Григор Димитров направи шести ас и поведе с 15:0 при подаването си за спечелването на мача. След това българинът изкара топката в аут – 15:15. Последва нов добър сервис на Григор, който принуди съперника му да извади топката в аут – 30:15. Димитров след това стигна до два мачбола – 40:15. С мощен сервис по правата Григор спечели мача с 6:4.

На четвъртфиналите съперник на Григор Димитров ще бъде Кей Нишикори.

Gulliver/Getty Images
7 снимки

Точка по точка: Григор Димитров - Джон Милман

Втори сет: Григор Димитров - Джон Милман 6:4

Григор Димитров спечели първата точка във втория сет, но Джон Милман се мобилизира и спечели първия гейм – 1:0. Милман успя да спечели първата точка при подаването на Димитров – 15:0. Българинът завърши на празен корт волето си за 30:15. След това Григор размина на мрежата своя съперник и поведе с 40:15. Димитров бе достатъчно убедителен и в следващото разиграване, за да изравни резултата в геймовете – 1:1. След отлично разиграване Димитров спечели първата точка в третия гейм – 15:0. Милман направи двойна грешка и Григор поведе с 30:0. Австралиецът допусна нова непредизвикана грешка и това откри нови три възможности за пробив пред българския тенисист. Милман изкара топката в аут в следващото разиграване и Гришо осъществи нов пробив на 0, за да поведе с 2:1. Милман за първи път стигна до 40:40 при подаване на Григор Димитров в четвъртия гейм на втория сет, но с отличен сервис и топка в аут на австралиеца, българинът затвърди пробива си – 3:1. Димитров размина Милман за 40:30 в петия гейм на втория сет и българинът получи нова възможност за пробив. Австралиецът успя да се задържи в гейма със страхотен удар по правата, а топката успя да закачи линията – 40:40. Димитров завърши със смаш следващата топка и получи нова възможност за пробив. Димитров изигра страхотен слайс, който предизвика грешката на Милман и българинът осъществи нов пробив за 4:1!  Димитров направи втората си двойна грешка в мача за 0:15 в подаването си в шестия гейм. Българинът поведе с 40:15, но след това изпусна контрола върху гейма. След две равенства в гейма пред Милман се откри първата възможност за пробив в срещата. Димитров изпрати топката в аут и Милман осъществи първи пробив в мача, с което намали изоставането си на 2:4 гейма. Австралиецът успя да спечели и следващото си подаване, с което направи резултата 3:4 гейма. Гришо спечели първата точка в своето подаване в осмия гейм – 15:0. След това Милман осъществи чудесна атака на мрежата и изравни резултата – 15:15. Григор Димитров напрви непредизвикана грешка, изкарвайки топката в аут за 15:30. Милман завърши успешно и следващото разиграване, с което стигна до две възможности за пробив. Димитров успя да отрази първата точка за пробив с добре пласиран сервис, което принуди съперника му да изкара топката в аут – 30:40. С удар по правата българинът изравни резултата 40:40. Мрежата помогна на Милман, приземявайки топката в полето на българина, който нямаше как да реагира и австралиецът получи трета възможност за пробив. След дълбок ретур на Милман, Димитров изкара топката в аут и се стигна до нов пробив на съперника му. Джон Милман спечели три поредни гейма – 4:4. С няколко отлични разигрвания в деветия гейм Димитров спря спада в своето представяне и стигна до възможност за пробив при сервиса на Милман. Българинът се възползва от него. Австралиецът изкара топката в аут и Димитров поведе с 5:4 гейма. Григор Димитров направи шести ас и поведе с 15:0 при подаването си за спечелването на мача. След това българинът изкара топката в аут – 15:15. Последва нов добър сервис на Григор, който принуди съперника му да извади топката в аут – 30:15. Димитров след това стигна до два мачбола – 40:15. С мощен сервис по правата Григор спечели мача с 6:4.

Първи сет: Григор Димитров - Джон Милман 6:3!

Първата точка в мача бе за Джон Милман, след което последваха два добри сервиса на българина, който спечели директно своите точки, за да поведе с 30:15. Гришо допусна двойна грешка за - 30:30. С нов много добре пласиран сервис той дръпна с 40:30. С добра комбинация Григор спечели първия гейм и поведе в резултата - 1:0 гейма. С добър ретур Григор спечели първата точка във втория гейм – 15:0. След страхотно разиграване, в което двамата си размениха 29 удара Милман успя да спечели точката – 15:15. Австралиецът допусна непредизвикана грешка, пращайки топката в мрежата за 15:30. Милман излезе на мрежата в следващото разиграване, а Димитров изпусна да размине своя съперник, тъй като прати топката в аут – 30:30. Димитров получи първата възможност за пробив в мача след удар по правата за 40:30. Милман направи страхотен сервис по правата и неутрализира първата възможност за пробив, която се откри пред Григор – 40:40. Българинът държеше инициативата от самото начало на следващата точка и стигна до втората си възможност за пробив в подаването на австралийския тенисист. Последва топка в аут от Димитров и второ равенство в гейма. Милман пласира два последователни много добри сервиса, които му позволиха да спечели гейма и да изравни резултата – 1:1. Григор Димитров започна своето подаване с добър сервис и 15:0. Последва топка в аут от Милан, което донесе преднина на българина от 30:0 в третия гейм на първия сет. След ново продължително разиграване австралиецът изпрати топката в мрежата и Григор поведе с 40:0. Милман пласира много добър ретур, което му даде предимство в разиграването и спечели точката – 15:40. Димитров завърши гейма с ас и поведе с 2:1. Милман спечели доста по-лесно своето следващо подаване и изравни резултата – 2:2 гейма. Григор Димитров изкара своя съперник от центъра на корта, след което спечели първата точка в петия гейм – 15:0. Българинът бързо взе и втората точка в гейма – 30:0. След сервис по диагонала Милман прати топката в аут и Григор поведе с 40:0. С великолепен форхенд по диагонала Димитров приключи гейма и поведе с 3:2. Първата точка в шестия гейм бе спечелена от Димитров, след като Милман изкара топката в аут. След хубав дълбок ретур на българина, австралиецът отново бе принуден да сбърка и Димитров поведе с 30:0 при сервиса на своя съперник. Григор имаше късмет, след като топката се докосна в мрежата и се приземи в полето на Милман, българинът поведе с 40:0. Милман изкара топката в аут и Димитров осъществи първия пробив в мача и то на 0 – 4:2 гейма за българина. Милман спечели първата точка в седмия гейм и поведе с 15:0. Димитров спечели следващите три точки за 40:15. Двамата се събраха на мрежата в следващата точка, която бе спечелена от Милман – 30:40. Все пак българският тенисист убедително затвърди своя пробив и спечели гейма, с което поведе с 5:2. Милман взе подаването си и намали изоставането си в резултата – 3:5 гейма. Деветият гейм премина през различни трудности за Димитров, който все пак успя да удържи своята преднина и с много добър сервис да затвори първия сет – 6:3 гейма!

Григор: Важно е да построя своята увереност и да трупам самочувствие