Отборът на Хърватия се класира за полуфиналите в Световната група на турнира за Купа "Дейвис", неофициално световно отборно първенство по тенис за мъже.

Шампионите от 2005 година взеха непреодолим аванс срещу гостуващия тим на САЩ от 3:1 победи, след като Марин Чилич победи Джеймс Блейк с 6:3, 6:3, 4:6, 6:2.

Чилич пласира 51 печеливши удара в двубоя, който продължи 2:42 часа.

САЩ има рекордните 32 титли в турнира за купа "Дейвис", последната от които през 2007 година.

Хърватия ще приеме Чехия на полуфиналите от 18 до 20 септември.

По-рано днес чехите се справиха с миналогодишния финалист Аржентина с 3:2 победи в Острава. Успехът на чехите, шампиони през 1980 година, донесе Радек Щепанек, който се справи със 7:6(5), 6:3, 6:2 с Хуан Монако в решаващия пети мач.

Щепанек спечели тайбрека в първия сет, след което реализира два пробива, за да вземе втората част.

В третия сет Монако взе ранен пробив аванс за 2:1, но до края чехът спечели пет поредни гейма, а с това и мача за 2:28 часа.

Чехия имаше аванс от 2:1 победи след първите два дни от двубоя, но първата ракета на Аржентина Хуан Мартин Дел Потро изравни в първия сингъл днес след 6:4, 6:4, 6:4 срещу Томаш Бердих.

В друг четвъртфинал Израел отстрани гостуващия Русия с 4:1 и за първи път в историята си се класира за полуфиналите. Израелците си бяха осигурили крайния успех още вчера, а днес в първия сингъл Игор Андреев донесе единствената победа за шампионите през 2002 и 2006 година, след като Дуди Села се отказа при 3:4 в първия сет заради травма на китката.

В последния мач поединично Харел Леви преодоля пробив пасив в третия сет, преди да се наложи над Игор Куницин с 6:4, 4:6, 7:6(2).

Следващият съперник на Израел ще бъде победителят от мача между защитаващия титлата си тим на Испания и Германия.