Номер 1 в мъжкия тенис Роджър Федерер (Швейцария) стартира сезона на червено с трудна победа над Оливие Рошю от Белгия в първия кръг на турнира в португалския град Ещорил с награден фонд 370 хиляди евро.

Федерер спечели с 4:6, 6:3, 6:2 след два часа игра, но допусна цели 53 непредизвикани грешки.

Швейцарецът пропиля шест възможности за пробив в началото на мача, след което загуби сервиса си с двойна грешка в седмия гейм, което се оказа решаващо за изхода на първия сет в полза на 80-ия в света белгиец.

До края на мача Федерер обачe доминираше и достигна до пълен обрат за 75 минути. Швейцарецът затвори мача със 17-ия си ас.

Вторият в схемата Николай Давиденко (Русия) също стартира колебливо, но в крайна сметка спечели в два сета с 6:3, 6:1 за около час срещу Юрген Мелцер (Австрия).

Шампионът от 2003 година и финалист през 2006 допусна ранен пасив от 0:2, но до края даде още само два гейма на съперника си.

Номер 3 в схемата Иво Карлович (Хърватия) пък се отказа след 43 минути игра заради травма в началото на втория сет при 4:6, 0:1 срещу участващия с "уайлд кард" Руи Мачадо (Португалия).