За поредна година Роджър Федерер достигна до четвъртфиналите на своя домашен турнир в родния си град Базел.

След като в първия си двубой трябваше да премине през три сета с Филип Краинович и не убеди с изявите си, ден по-късно Маестрото повиши нивото си и преодоля германеца Ян-Ленард Щруф след 6:3, 7:5 за час и 8 минути игра.

Двубоят не започна по-най-добрия начин за големия фаворит и осемкратен шампион от надпреварата, който допусна пробив в третия гейм на мача. След това той бе затвърден за 3:1, но до края на сета Федерер записа пет последователни гейма.

Във втората част двамата печелеха сравнително комфортно подаванията си, но в последния възможен момент световният №3 проби за 6:5, след което затвори двубоя на свой сервис.

За Федерер последната загуба в Базел бе на финала през 2013-а, а в опит да достигне до своя 11-и финал в швейцарския град ще срещне победителя от двубоя между Жил Симон и Ернестс Гулбис.