Шесткратният шампион и защитаващ титлата си от миналия сезон Роджър Федерер постигна изключително трудна и драматична победа срещу колумбиеца Алехандро Фая в първия кръг на Откритото първенство на Великобритания по тенис - Уимбълдън.

Федерер губеше с 0:2 сета и с 3:5 в четвъртия сет преди да направи обрат и да спечели с 5:7, 4:6, 6:4, 7:6 (7:1), 6:0 за 3:18 часа игра.

Фая, номер 60 в света, сервираше за мача при 5:4 в четвъртия сет, но допусна за втори път до момента да бъде пробит от швейцареца. В тайбрека Федерер бе безапелационен, спечели със 7:1, а в петия решителен сет направи три пробива и не загуби гейм - 6:0.

Швейцарецът, който е номер 2 в световната ранглиста в момента, направи 21 аса в мача, но през първите четири сета доста се поизмъчи. Така Федерер се спаси от това да стане първият шампион, който отпада в първия кръг на Уимбълдън след Лейтън Хюит през 2003 година.

Федерер, който спечели Уимбълдън през 2003, 2004, 2005, 2006, 2007 и 2009 година, е поставен под номер 1 в схемата. Това е пета победа от пет мача за швейцареца срещу Фая.