Рафаел Надал ще замени Роджър Федерер като номер 1 в световната ранглиста на АТП със сигурност до две седмици, след като победи Николас Лапенти (Еквадор) със 7:6 (3), 6:1 на четвъртфиналите на турнира по тенис от сериите "Мастърс" в Синсинати с награден фонд 2,615 милиона долара.

Надал 100 процента ще оглави ранглистата от 18-ти август. Той може да направи това още в понеделник, но само при условие, че спечели турнира в Синсинати.

Федерер, който е номер 1 в последните четири години и половина, загуби на осминафиналите от Иво Карлович.

Така Рафаел Надал ще стане едва третият испанец номер 1 в тениса след Карлос Моя и Хуан Карло Фереро.

"Беше тежък мач. Бях малко изморен след тежката седмица в Торонто. Важното е, че съм на полуфиналите", каза испанецът.

"Много съм щастлив, че мога да стане номер 1 в света. Подобрих много играта си през последните три години и спечелих доста турнири. Винаги съм бил щастлив като номер 2. Но разбира се, първото място винаги е било моя цел", добави Надал.

Испанецът може да спечели шести пореден турнир, но на полуфиналите ще има трудна задача срещу номер 3 Новак Джокович (Сърбия), който отстрани Ернестс Гулбис (Латвия) с 6:3, 6:4.

Ако Надал загуби финала в неделя той ще оглави ранглистата на 11-ти август, а ако отпадне на полуфиналите ще стане номер 1 седмица по-късно.

32-годишният Лапенти оказа съпротива на Надал само в първия сет, който завърши 7:3 след тайбрек. Във втория сет испанецът даде на своя съперник само един гейм. Срещата продължи 1:48 часа.

За Лапенти, който е 89-ти в световната ранглиста, това бе първи четвъртфинал на турнир "Мастърс" от 2002-ра година в Маями.

"Ако искам да победя Джокович ще трябва да играя по-добре от днес", добави още Надал.

Срещу Джокович Рафаел Надал има 9 победи и 3 загуби, а този сезон го е побеждавал три пъти.

В другия полуфинал ще се срещнат номер 8 Анди Мъри (Великобритания) и Иво Карлович (Хърватия).

Мъри победи бившия шампион Карлос Моя (Испания) с 2:6, 6:3, 6:1, а Карлович отстрани Филип Колшрайбер (Германия) със 7:6 (6), 7:6 (3), след като записа 24 аса.