Младата гръцка надежда Стефанос Циципас надви Рафаел Надал и така си гарантира финал срещу Новак Джокович на АТП турнира от сериите „Мастърс“ в Мадрид. В испанската столица Циципас победи с 2:1 сета (6:4. 2:6, 6:3) в мач, който продължи 2 часа и 36 минути.

Така младокът отне шанса на Краля на клея да играе 50-ти финал на надпревара от сериите „Мастърс“ пред родна публика.

20-годишният Циципас показа отлична и много концентрирана игра. Той проби Надал в самото начало на мача, но още във втория гейм сам загуби подаването си. Иначе общо 5 пробива бяха направени в първата част. До края ѝ Циципас загуби подаването си още веднъж, докато при Надал имаше липса на концентрация в два случая, при единия от които резултатът стана 5:4 в полза на Циципас, който в последствие затвори сета при 6:4.

Надал започна силно втория сет, въпреки че Циципас опита да даде отпор. Играта вървеше гейм за гейм, до момента, когато световният номер 2 не поведе с 3:2. Тогава гръцкият тенисист допусна пробив за 4:2 в полза на Надал. До края Циципас загуби още веднъж подаването си в последния гейм, след който Надал постигна равенство в сетовете – 1:1.

Третата част бе особено оспорвана. Надал поведе, но Циципас изравни, а в последствие и проби опонента си за 3:2. Това наклони везните в полза на Циципас, който дръпна с 4:2 преди Надал отново да загуби подаването си в седмия гейм – 5:2.

Силите на испанеца стигнаха за пробив в осмия гейм, който обаче не бе достатъчен, защото в последния гейм бе разсеян, загуби подаването си и така Циципас триумфира.

Финалът межди Стефанос Циципас и Новак Джокович е от 19:30 часа българско време.