Чехът Томаш Бердих ще играе за титлата на Откритото първенство на Великобритания по тенис. Поставеният под номер 12 Бердих победи третия в схемата Новак Джокович (Сърбия) с 6:3, 7:6(9), 6:3 след 2:18 часа игра, за да достигне до първия си финал на турнир от Големия шлем.

24-годишният чех продължи отличната си серия, след като на четвъртфиналите отстрани шесткратния победител и шампион от миналата година Роджър Федерер (Швейцария).

Бердих спечели първия сет след пробив в шестия гейм.

Във втората част чехът сервираше за сета при 6:5, но допусна пробив. В последвалия тайбрек той поведе с 6:2 точки, но допусна Джокович да изравни. Бердих все пак стигна до успеха с 11:9, след като сърбинът направи фатална двойна грешка.

Отново с двойна грешка номер 3 в света подари пробива на съперника си в осмия гейм на третата част, след което Бердих показа здрави нерви и затвори мача при собственото си подаване.

Чехът пласира 11 аса и общо 34 печеливши удара, с 9 повече от съперника си.

На финала Бердих очаква победителя от двубоя между номер 1 в света Рафаел Надал (Испания) и Анди Мъри (Великобритания).