Номер 4 в света Анди Мъри (Великобритания) победи бившият номер 1 Роджър Федерер (Швейцария) с 6:3, 6:2 и спечели титлата от турнира от сериите "Мастърс" в Шанхай с награден фонд 3.24 милиона долара.

Срещата продължи само 85 минути, а Мъри направи 4 пробива и 6 аса.

Федерер не успя да се възползва от нито една от шестте си възможности за пробив в мача.

Мъри стартира двубоя с пробив, поведе с 2:0 и спечели с 6:3 първия сет.

Във втората част британецът бе още по-убедителен, след като поведе с 3:1 и спечели мача с пробив в последния гейм.

Това бе трети финал за сезона и 13-ти мач между Мъри и Федерер. Световният номер 4 води с 8:5, а Федерер има положителен баланс от 3:2 на финал.

Поражението попречи на швейцарецът да изравни постижението на номер 1 в света Рафаел Надал (Испания) от 18 титли от турнирите "Мастърс" и да записа 64-та победа в кариерата си.

Въпреки загубата утре Федерер ще се завърне като номер 2 в световната ранглиста.

За Мъри това е шеста титла от турнирите "Мастърс" и общо 16-та в кариерата му. Той получи 616 500 долара от наградния фонд и 1000 точки за ранглистата, а Федерер - 302 000 долара и 600 точки.