Шампионът през 2015 година Стан Вавринка отпадна във втория кръг на турнира по тенис на родна земя в Токио с награден фонд 1,782 милиона долара.
Вавринка загуби от канадеца Денис Шаповалов с 6:4, 1:6, 4:6 след почти два часа игра.

19-годишният Шаповалов реализира решаващ пробив в седмия гейм на третия сет, за да триумфира.

Двукратният победител и местен любимец Кей Нишикори спечели срещу французина Беноа Пер с 6:3, 7:5 и се класира за четвъртфиналите. Поставеният под номер 3 японец взе първите пет гейма в мача, а след това реализира обрат от 0:3 гейма във втория сет.

Трикратният финалист Милош Раонич пласира 15 аса и елиминира във втория кръг 20-годишния квалификант Йозуке Уатануки с 6:3, 7:6 (2). Поставеният под номер 6 Раонич ще играе на четвъртфиналите срещу руснака Даниил Медведев, който спечели с 6:4, 6:3 срещу Мартин Клижан.

Вторият в схемата Кевин Андерсън наниза 22 аса, но победи трудно австралиеца Матю Ебдън с 4:6, 7:6 (1), 6:2.Андерсън ще играе във втория кръг срещу Франсис Тиафо, а при успех ще измести Григор Димитров от осмото място в световната ранглиста.

Шампионът от 20165 година Ник Кириос  също започна с труден успех след 7:5, 7:6(3) над участващия с "уайлд кард" представител на домакините Йошихито Нишиока.
Следващият съперник на Кириос ще бъде номер 8 Ришар Гаске.

Австралиецът Алекс де Мино отрази четири мачбола в деветия гейм на втория сет и стигна до обрат в първия кръг срещу французина Жил Симон с 6:7(1), 7:6(5), 6:2. Той очаква мач срещу номер 5 Стефанос Циципас .