Първата ракета на България Виктория Томова се класира за четвъртфиналите на турнира по тенис на трева в английския град Ийстбърн с награден фонд 757 900 долара.

27-годишната софиянка, която влезе в основната схема като "щастлива губеща" от квалификациите, победи 36-годишната Кирстен Флипкенс от Белгия с 3:6, 6:3, 6:4 за малко повече от два часа игра.

За Томова това е първа победа срещу белгийката след две поредни загуби, включително и в квалификациите на този турнир.

Българката пропипя преднина от 3:1 в първия сет, а след серия от пет поредни гейма Флипкенс поведе в резултата. Във втората част Томова взе аванс от 4:1 и този път успя да го запази и да изравни.

В третата част двете си размениха по един пробив в началото, след което Томова спечели подаването на съперничката си за 3:2 и удържа до края, за да затвори срещата с първия си мачбол.

Българката заработи 100 точки за световната ранглиста и 17 775 долара от наградния фонд.

В спор за място на полуфиналите Томова ще играе срещу 12-а поставена Камила Джорджи от Италия, която елиминира номер 5 Гарбине Мугуруса (Испания) със 7:5, 6:3.

Томова и 30-годишната Джорджи, която е номер 26 в световната ранглиста, не са се срещали до момента.