Водачката в световната ранглиста Динара Сафина (Русия) и бившата номер 1 в света Мария Шарапова също от Русия отпаднаха изненадващо в третия кръг на Откритото първенство на САЩ по тенис.

23-годишната Сафина, полуфиналистка от миналата година, загуби от чешката тийнейджърка Петра Квитова с 4:6, 6:2, 6:7(5). Рускинята пропусна три мачбола при 6:5 в третия сет и сервис на съпeрничката си.

Финалистката от Откритите първенства на Австралия и Франция през този сезон Сафина направи само 12 печеливши удара и допусна 39 непредизвикани грешки.

Така 19-годишната Квитова за втори път достигна до четвърти кръг на турнир от Големия шлем след "Ролан Гарос" през 2008 година.

За място на четвъртфиналите чехкинята ще срещне Янина Викмайер (Белгия), която се наложи над Сара Ерани (Италия) с 6:3, 6:4.

Шампионката от 2006 година Шарапова допусна внушителните 21 двойки грешки и загуби от 17-годишната представителка на домакините Мелани Один с 6:3, 4:6, 5:7 след 2:58 часа игра. Двете си размениха по осем пробива в мача, но в крайна сметка 70-ата в света Один успя да спечели подаването си в последния възможен гейм преди тайбрека и триумфира.

"Дадох всичко от себе си. Борих се здраво. Не мога да повярвам, че успях. Това е просто невероятно", заяви Один, цитирана от БТА. Тя отстрани три рускини досега в турнира, а в четвъртия кръг отново я очаква представителка на Русия в лицето на двукратната четвъртфиналистка на "Флашинг Медоус" Надя Петрова.

Номер 13 Петрова се справи без особени проблеми с Цзе Чжън (Китай) с 6:4, 6:1.

Друга рускиня Светлана Кузнецова също продължава напред след успех над Шахар Пеер (Израел) със 7:5, 6:1.

Така шестата в схемата шампионка от 2004 година ще се изправи срещу Каролин Вознячки от Дания за място на четвъртфиналите.

Номер 9 Вознячки разби Сорана Кърстя (Румъния) с 6:3, 6:2. В друга осминафинална двойка ще срещнат непоставените Хисела Дулко (Аржентина) и Катерина Бондаренко (Украйна).

Дулко се наложи над Ярослава Шведова (Казахстан) с 6:3, 6:4, а Бондаренко се справи с Анастасия Радионова (Русия) със 7:6(4), 6:4.