Поставената под номер 4 в основната схема Светлана Кузнецова (Русия) отстрани със 7:5, 6:2 Кая Канепи (Естония) и се класира на полуфиналната фаза на Откритото първенство на Франция.

В спор за място на финалите 22-годишната Кузнецова ще излезе срещу сънародничката си Динара Сафина, която победи със 4:6, 7:6, 6:0 другата рускиня от четвъртфиналите Елена Дементиева.

Така финалът на Ролан Гарос при жените със сигурност ще е руско-сръбски, тъй като в другия полуфинал спорят Ана Иванович и Йелена Янкович.

Кая Канепи, първата естонка сред най-добрите осем на турнир от Големия Шлем, поведе със 4:2 гейма в първия сет, но вицешампионката от 2006-а година Кузнецова обърна резултата в първия сет, след което спечели с лекота втория.

Световната номер 49 Канепи беше на точка от 3 гейма разлика за 5:2, но рускинята достигна до пробив, а след това и в единадесетия. Друг пробив във третия гейм на втория сет сломи окончателно съпротивата на естонката.

Динара Сафина пък направи страхотен обрат срещу Елена Дементиева, след като изоставаше с един сет и достигна до тайбрек във втория. Сафина обаче спечели със 7:6 за изравняването, а в третия сет победи с категоричните 6:0 гейма.

Както в осминафиналния двубой срещу Мария Шарапова, Сафина губеше със сет и 5:2 във втория. Сестрата на Марат Сафин обаче стигна до пробив за 5:3, а в следващия гейм спаси точка за мача на Дементиева.

Поставената под номер 13 Динара Сафина достигна до първия полуфинал от турнир за Големия Шлем в кариерата си за 2 часа и 36 минути.