Поставената под номер 2 в схемата Паула Бадоса и миналогодишната финалистка Арина Сабаленка се класираха за четвъртфиналите на турнира на червени кортове в германския град Щутгарт с награден фонд 611 хиляди евро.

Бадоса победи Елена Рибакина от Казахстан с 6:2, 4:6, 7:6(4) за 2:30 часа.

В решителния трети сет двете си размениха по един пробив, а в тайбрека испанката поведе с 6:2 и затвори срещата с третия си мачбол.

Сабаленка, номер 3 в схемата и финалистка в Щутгарт от 2021 година, елиминира Бианка Андрееску с 6:1, 3:6, 6:2 за 1:52 часа. За беларускинята това е втори четвъртфинал за сезона след Доха през февруари.

Тази седмица бележи завръщането на Андрееску след шестмесечна пауза заради проблеми с психичното й здраве. Опитът на канадката на клей на ниво УТА е ограничен. Щутгарт е нейното четвърто участие в основна схема на турнир на УТА на червени кортове и тя има само една победа на клей - срещу Вера Лапко в квалификациите за Ролан Гарос през 2018 година.

Шампионката от 2018 година Каролина Плишкова отпадна от турнира след загуба от Людмила Самсонова с 4:6, 4:6 за 79 минути.

Номер 7 Онс Жабюр надделя над Даря Касаткина с 6:3, 6:3 за 84 минути и се класира за четвъртфиналите при дебюта си в надпреварата.

В спор за място на полуфиналите Жабюр ще срещне Паула Бадоса.

Шампионката от 2017 година Лаура Зигемунд продължава напред след успех над номер 4 Мария Сакари с 6:4, 3:1 и отказване на гъркинята поради контузия.