Шампионката от последните две години Йелена Янкович (Сърбия) отпадна на четвъртфиналите на турнира по тенис в Рим с награден фонд 2 милиона долара.

Поставената под номер 3 Янкович загуби с 1:6, 6:7(3) от седмата в схемата Светлана Кузнецова (Русия) след 1:38 час игра.

Шампионката от Откритото първенство на САЩ през 2004 година Кузнецова доминираше изцяло в 29-минутния първи сет, в който реализира два пробива и даде само гейм на съперничката си.

23-годишната рускиня имаше превъзходство и във втората част, макар че Янкович се представи по-добре. Рускинята поведе с 4:2, а след това при 5:4 сервираше за мача, но се провали.

Към края на сета сръбкинята заигра по-силно. Тя дори беше близо до пълен обрат, но пропусна два сетбола в 12-ия гейм и така се стигна до тайбрек. В него Кузнецова отново доминираше.

Тя поведе с 3:1, а след това и с 6:2, като затвори мача с втората си възможност.

Кузнецова, която търси втора титла за сезона и общо 11-а в кариерата си, ще играе срещу номер 6 Виктория Азаренка (Беларус) за място на финала.

Рускинята спечели първи трофей през 2009 година в Щутгарт през миналата седмица.