Каролин Гарсия (Франция) и Арина Сабаленка (Беларус) ще спорят за титлата на Финалния турнир на Женската тенис асоциация (УТА) на осемте най-добри през сезона с награден фонд 5 милиона долара във Форт Уърт (САЩ).

Шестата в схемата Гарсия победи гъркинята Мария Сакари с 6:3, 6:2, докато седмата поставена Сабаленка отстрани водачката в световната ранглиста Ига Швьонтек (Полша) с 6:2, 2:6, 6:1.

Каролин Гарсия достигна първия си финал в тази надпревара след като реализира 19 уинъра и 6 аса в срещата с петата в схемата Сакари, продължила час и 16 минути. Полуфиналистката от Откритото първенство на САЩ изглежда ще бъде по-отпочинала във финала срещу Сабаленка, която прекара два часа и 9 минути срещу Швьонтек. „Днес бях малко по-спокойна. Мисля, че стилът не беше удобен на Сакали“, заяви французойката след мача, която вече има седем победи срещу тенисистки от топ 10 през 2022 година. Гарсия стана и първата, навършила 29 години състезателка, която достига мач за титлата във Финалите на УТА от Винъс Уилямс през 2017-а.

Ига Швьонтек нямаше загубен сет до полуфиналния сблъсък срещу представителката на Беларус, но направи нехарактерни грешки, допусна пробив още при първото си подаване и общо три в първия сет. Полякинята бе по-стабилна във втората част, когато поведе с 4:0 и впоследствие изравни, но в третия сет допусна два пробива и спечели само гейм срещу Арина Сабаленка.