Моника Пуиг от Пуерто Рико спечели олимпийската титла на турнир по тенис за жени в Рио де Жанейро.

22-годишната Пуиг победи на финала шампионката от Откритото първенство на Австралия Анжелик Кербер (Германия) с 6:4, 4:6, 6:1 за 2:09 часа.

Така Пуиг стана първата спортистка от Пуерто Рико със златно отличие от Олимпиада в историята.

Пуерториканката показа страхотна игра през целия мач и изстрада най-големия триумф в кариерата си. Тя спечели първия сет след тайбрек в десетия гейм. Във втората част Кербер започна с ранен пробив и имаше аванс от 3:1, но Пуиг изравни 4:4, след като взе подаването на съперничката си. Още в следващия гейм германката направи нов пробив и при свой сервис изравни резултата. В третия сет Пуиг не даде никакви шансове на Кербер, след като поведе с 5:0 и приключи мача с 6:1, за да донесе първа олимпийска титла на страната си в историята.
Пуиг, която е 34-а в световната ранглиста, допусна 33 непредизвикани грешки срещу 25 на Кербер.

Двукратната шампионка от "Уимбълдън" Петра Квитова (Чехия) спечели бронзовия медал. 11-а поставена в схемата Квитова победи в спора за отличието номер 7 Медисън Кийс (САЩ) със 7:5, 2:6, 6:2 за 2:12 часа.