Белгийката Жустин Енен спечели шампионата на WTA в Мадрид с награден фонд 2,08 милиона евро. В спора за титлата световната номер едно се наложи над рускинята Мария Шарапова с 5:7, 7:5, 6:3.

25-годишната Енен спечели двубоя след 3 часа и 24 минути игра. Това е най-дългият трисетов финал в историята на шампионата на УТА.

Белгийката спечели петия си мачбол, стигайки до пробив, след като Шарапова изпрати топката в мрежата,

За Енен това бе 26-та поредна победа и става първата тенисистка след Щефи Граф през 1989-а година, която е без загуба във втората част на сезона. Тя спаси пет от шестте възможности на Шарапова за пробив във финалния сет и 14 от общо 18-те в мача, и стана едва шестата тенисистка, която защитава титлата си от последния турнир за сезона.

Шарапова, която два месеца бе извън корта заради контузия на рамото, спечели първия сет със 7:5 след пробив в 12-ия гейм като това бе първия загубен сет за Енен в турнира. Енен взе втория сет със 7:5 след пробив в 11-ия гейм, а в третия сет бе категорична - 6:3.

За номер 1 в света това е 10-та титла за 2007 година и така стана първата състезателка с толкова много трофеи за една година след Мартина Хингис, която спечели 12 през 1997-а година.

Освен това Енен е първата тенисистка, която преминава границата от спечелени 5 милиона долара от наградни фондове за една година.

Енен спечели първенството на УТА през миналата година, а Шарапова взе титлата при дебюта си през 2004-а година. Белгийката взе 1 милиона долара от наградния фонд.

Енен вече има 6 победи от осем мача срещу Шарапова.