Защитаващият титлата си отбор на Чехия и Румъния си размениха по една победа в първите два мача на сингъл от двубоя от първия кръг на Световната група на "Фед къп" неофициално световно отборно първенство по тенис за жени.

В Острава полуфиналистката от Откритото първенство на Австралия Каролина Плишкова даде аванс на домакините, след като спечели първия мач срещу Михаела Бурзанеску с 6:1, 6:4 за 85 минути.

След това обаче бившата номер 1 Симона Халеп надделя над Катерина Синякова с 6:4, 6:0 за 72 минути и изравни резултата.

Плишкова и Халеп, две бивши номер 1 в световната ранглиста, ще играят една срещи друга в неделя.

Румъния никога не е побеждавала Чехия и не е преминавала през четвъртфиналите на "Фед къп".

Беларус, финалист в турнира от 2017 година, поведе с 2:0 като гост на Германия в Брауншвайг. Александра Саснович надделя над Татяна Мария със 7;6(3), 6;3, а Арина Сабаленка разгроми Андреа Петкович с 6:2, 6:1 за 68 минути.

В Лиеж Франция също поведе с 2:0 срещу домакините от Белгия. Каролин Гарсия, която играе за "Фед къп" за първи път от финала през 2016 година, победи Алисън ван Уйтванк със 7:6(2), 4:6, 6:2 след 2:05 часа игра, а Ализе Корне спечели срещу Елизе Мертенс със 7:6(6), 6:2 за 2:09 часа.

В четвъртия мач от Световната група финалистът от 2018 година САЩ играе срещу Австралия в Ашвил./БТА