Поставената под номер 10 Анна Чакветадзе (Русия) изненадващо загуби от сънародничката си Екатерина Макарова с 6:1, 2:6, 3:6 за 1:45 час в първия кръг на Откритото първенство по тенис на САЩ.

Това беше едва второ отпадане на Чакветадзе в първи кръг на турнир от Големия шлем след „Уимбълдън” през 2005 година.

Олимпийската шампиона Елена Дементиева (Русия) също имаше доста трудности, но се справи с Акгул Аманмурадова (Узбекистан) с 6:4, 7:5. Поставената под номер 5 Дементиева изоставаше с 3:5 във втория сет, но успя да спечели четири поредни гейма, а с това и мача.

Втората в света Йелена Янкович (Сърбия) нямаше никакви проблеми срещу 16-годишната Коко Вандевеге (САЩ), която направи 33 непредизвикани грешки. Янкович достигна до успеха с 6:3, 6:1 за част игра.

Номер 3 в схемата Светлана Кузнецова (Русия) победи Чжан Суай (Китай) с 6:4, 6:2 и също е във втория кръг. Рускинята, шампионка от 2004 година, се нуждаеше от 77 минути за успеха.

Другата китайка, На Ли, която победи Кузнецова и Винъс Уилямс (САЩ) на Олимпийския турнир в Пекин, но в последствие остана четвърта, започна с победа в Ню Йорк. 26-годишната Ли се наложи над 24-ата поставена Шахар Пеер (Израел) с 2:6, 6:0, 6:1.

Австрийката Тамира Пашек поднесе една от изненадите на деня, след като отстрани номер 22 в схемата Мария Кириленко (Русия) с 6:3, 3:6, 6:4.