Андрей Рубльов спечели осминафиналната битка на Australian Open срещу датския талант Холгер Руне с 6:3, 3:6, 6:3, 4:6, 7:6(9).

"Това беше влакче на ужасите. През живота си никога не съм печелил такива мачове и съм доволен, че дочаках момента да съм от печелившата страна", каза развълнуваният Рубльов след успеха.

Финалният сет, който завърши с тайбрек, вдигна публиката на крака в Мелбърн. В него руснакът изоставаше с 2:5 гейма, но успя да върне пробива, а при 5:6 спаси два мачбола. В тайбрека Руне поведе с 5:0, а после и 7:3, но отговорът на Рубльов бе зашеметяващ -  9:8 и мачбол. С изумително разиграване с минаващ удар датчанинът изравни, но руснакът стигна до още един мачбол и там на ретур мрежата му се усмихна.

На 1/4-финала Рубльов ще се изправи срещу победителя от сблъсъка Новак Джокович - Алекс де Минор. Досега руснакът никога не е преминавал тази фаза на турнира от Шлема. Той има шест поредни загубени мача, включително два през миналата година - в Париж и Ню Йорк.