Испанецът Карлос Алкарас пренаписа историята на тениса с триумфа си в US Open след четирисетова битка с норвежкия боец Каспер Рууд - 6:4, 2:6, 7:6(1), 6:3 за 3 часа и 23 минути игра.

Тийнейджърът е най-младият номер 1 в световната ранглиста в историята на Откритата ера и най-младият шампион в “Големия шлем” от Рафаел Надал насам, който на същата възраст спечели първия си “Ролан Гарос” през 2005-а. Иначе единствено Пийт Сампрас на толкова крехка възраст е успявал да покори Ню Йорк, правейки го през 1990-та.

Още преди началото на последния "мейджър" турнир за годината в Ню Йорк се знаеше, че след края на състезанието има цели пет тенисисти, които могат да оглавят световната ранглиста - Рафаел Надал, Карлос Алкарас, Стефанос Циципас, Каспър Рууд и в случая на Даниил Медведев да запази статута си на номер едно.

Огромна част от фаворитите в лицето на Матадора, руснака, който защитаваше титлата си, и гърка обаче разочароваха и се сбогуваха с надпреварата още преди четвъртфиналната ѝ фаза, което на практика отвори вратата пред двамата най-млади в този списък от претенденти да се борят за дебютен трофей от Шлема и изкачване на върха в световния тенис. Именно това направиха Алкарас и Рууд, които преодоляха всички по пътя си, за да оформят мечтан финален двубой помежду си, който предстоеше да определи новия "мейджър" шампион и водач в ранглистата, отреждайки на победителя място в историята на тениса.

В съперничеството им до момента имаше две официални срещи, превърнали се в победи за испанеца, като втората от тях постави до голяма степен основите за пробив сред най-добрите в света на Карлитос, който надигра съперника си във финала на Мастърса в Маями през април, а днес ситуацията изглежда идентична. Именно поради този си успех Алкарас, който за последните си три мача в Ню Йорк прекара общо над 13 часа на корта, но демонстрира отличен процес на възстановяване, влезе с психологическо предимство в сблъсъка за титлата и напомни за представянето си при предишните им сблъсъци, въпреки че първи път в кариерата си загуби сет от световния номер 7, то ибериецът беше непоклатим в останалите части от финала и след 3 часа и 20 минути мечтата му стана реалност, а той можеше да се нарече шампион на US Open и световен номер едно - 6:4 2:6 7:6(1) 6:3.

Посредством триумфа си Карлитос се превръща в най-младия шампион в Големия шлем от сънародника си Рафаел Надал през 2005-та насам, но несъмнено по-впечатляващото е, че тийнейджърът от Мурсия счупва рекорда за най-млад номер едно в историята на тениса с цели 16 месеца, изкачвайки се на трона в световната ранглиста на 19 години, 4 месеца и 7 дена.

Gulliver/GettyImages
79 снимки

На старта на двубоя испанецът разчете сервиса на съперника и го притисна до стената, ала петият поставен преодоля първоначалната нервност в своите действия и отрази два брейкбола, печелейки откриващото си подаване. Мигновено ролите се размениха и Карлитос на свой трябваше да брани началния си удар, но именно благодарение на него опази гейма си и използва наглед сковаността при своя съперник, за да може след интензивна размяна на удари от основната линия и отлична игра в близост до мрежата в идните минути, тийнейджърът да демонстрира безкомпромисност при реализацията на последвалите си шансове за пробив, с което взе ранен аванс, който предпази, като спаси нови възможности за рибрейк пред норвежеца - 3:1. Постепенно с времето отмина началния шок за всеки от двамата финалисти и те умело градяха своите атаки около дланния си удар, като впечатление правеха разнообразните комбинации и неоспоримият афинитет към игра на мрежата на световния номер 4. Алкарас продължи да сервира на необичайно високо равнище, предвид видяното в последните му сблъсъци, и посредством добра вариация в ударите си често оставяше в безпомощна позиция скандинавеца, за да причисли откриващия сет на сметката си.

В началото на втората част сервиращите показваха нехарактерна към този момент безупречност, преди пръв това статукво да разчупи тийнейджърът от Мурсия, който се позова на своята клиничност в атакуващ план, но възпитаникът на "Академия Надал" изпълни едни от най-добрите си начални удари в мача и оцеля след отразен брейкбол. Именно това донесе нужния импулс на Рууд, който не остави безнаказани зачестилите неточности на противника и оползтвори шанса си за пробив при несъмнено една от точките на мача, когато демонстрира скоростта на придвижване по корта, за да излезе напред в резултата - 4:2. Получил вдъхновение в представянето си, норвежецът започна все по-напористо да търси офанзива чрез ударите си и беше близо до това да опропасти преднината си, ала за пореден се довери на сервиса си за спасяването на брейкбол и още в идните минути при начален удар на по-младия си колега, който инкасира две двойни грешки, възстанови равенството в отделните сетове. И точно в този момент, когато по всичко личеше, че световният номер 7 е взел психологическото предимство на своя страна, то той се сгромоляса неистово в дебютното си подаване за третата част, при което испанецът не чакаше втора покана и с фамозна къса топка спря устрема на съперника, като реализира ранен пробив - 2:0.

Трудностите за скандинавеца не намериха скоро своя край и той беше изправен пред угрозата да изостане с втори брейк, но освен че предотврати тази опасност, мигновено се възползва от прибързаните и безспорно грешни опити за атака на тийнейджъра, като се нуждаеше от един шанс и паритетът скоропостижно се завърна на таблото. Впоследствие всеки от двамата финалисти прие дефанзивна роля и без проявата на излишни рискове се беше концентрирал върху печеленото на собствените си геймове. Достигайки до заключителното подаване на ибериеца, то набезите и желанието му да използва прийома "сервис-мрежа", биваха лесно контрирани от световния номер 7, който разполагаше на два пъти със сетбол, ала устойчивостта на младока в най-трудните ситуации излезе на пиадестала и той предизвика изиграването на тайбрек. В дългия гейм Карлитос, който имаше негативен рекорд с нула спечелени от общо четири изиграни тайбрека в хода на турнира, разчиташе на дълбоко пласирани ретури, посредством които караше съперника да бърка поради нечистия контакт с топката и това му донесе солиден аванс от 5:1 точки при смяната на полетата. Алкарас остана все така убедителен в действията си на корта и след почивката, за да може след поредната неточност от противника да извика гръмогласно "VAMOS!", доближавайки се само на сет от осъществяването на мечтата си.

На старта на четвъртата част наблюдавахме пълно равновесие на силите, като моменти на гениалност не липсваха и от двете страни на мрежата, ала спокойствието и рутината, с които играеше 19-годишният талант, който наподобяваше човек с огромни успехи във визитката си, неимоверно впечатляваха. Навярно това оказваше допълнително напрежение върху Рууд, който стана все по-консервативен в действията си на корта, а това на секундата беше забелязано от тийнейджъра и той благодарение на нови излизания към мрежата надхитри най-вече тактически петия поставен, за да реализира пробив, доближил го само на гейм от трофея - 5:2. Сервирайки за място в историята, Алкарас беше повече от неотразим, като напуснат от всякакъв вид нервност, демонстрира безупречност от най-висок клас и триумфира с титлата на US Open, изкачвайки се на върха в световната ранглиста, едва навършил 19 години.