Най-добрата българска тенисистка Цветана Пиронкова победи с 5:7, 6:0, 7:5 Весна Долонц (Сърбия) в мач от първия кръг на Уимбълдън.

Пловдивчанката, 38-а в света, допусна ранен пробив пасив, но след това обърна от 2:4 до 5:4. Последва нов спад в играта на българката и Долонц взе първия сет след серия от три поредни гейма.

Пиронкова беше безапелационна във втория сет. Тя не даде гейм на 206-ата в света Долонц и изравни резултата.

В решаващата трета част българката пропиля аванс от 3:1 и след 3:3 мачът вървеше равнастойно. При 6:5 българката изоставаше с 0:30, но взе четири поредни точки, а с това си осигури победата. Тя пласира 21 печеливши удара срещу 28 на Долонц, но сръбкинята допусна и доста повече непредизвикани грешки - 31 срещу 18 на Пиронкова.

Българката достигна до четвъртфиналите на Уимбълдън през миналия сезон и има да защитава 500 точки за световната ранглиста. С успеха над Долонц тя ще заработи 23 125 лири и 100 точки.

Във втория кръг Цвети ще срещне шампионката от 2004 година и номер 1 в света Мария Шарапова (Русия), която отнесе Анастасия Радионова (Австралия) с 6:2, 6:3.

25-годишната Шарапова има 27 титли в кариерата си. Високата 188 сантиметра рускиня е заработила над 21 милиона долара от наградни фондове като професионалистка.

Шарапова има три победи в три мача без загубен сет срещу Пиронкова. За последно двете играха на твърди кортове в Пекин през 2010 година.