Първата ракета на България Цветана Пиронкова се класира за втория кръг на Откритото първенство на Франция по тенис.

20-годишната Пиронкова победи на старта на основната схема специалистката на двойки Юн-Ян Чан (Тайван) с 5:7, 6:2, 6:0 за 1:58 час и си осигури 60 точки за класацията на WТА и 23760 евро.

Пиронкова, 43-а в света в момента, започна по-добре и дръпна с 5:3. В последствие обаче българката не се възползва от благоприятната ситуация и загуби четири поредни гейма, а с това и първия сет с 5:7 за 48 минути.

Във втората част пловдивчанката набързо поведе с 4:0 и това се оказа достатъчно за успех с 6:2, с който тя изравни резултата в сетовете.

До края Пиронкова беше безапелационна, а 18-годишната Чан, която е 68-а в класацията на WТА на сингъл и осма на двойки, не получи повече шансове да запише дори гейм.

Така българката за втори път след 2006 година ще играе във втория кръг на "Ролан Гарос", където ще срещне поставената под номер 29 Анабел Медина Гаригес (Испания).

Испанката по-рано днес се справи с квалификантката Мария Хосе Мартинес Санчес (Испания) с 6:3, 6:2.

Медина Гаригес, 25-годишна, е 33-а в света в момента. Тя е висока 169 см и тежи 59 кг. В кариерата си от 1998 година насам родената във Валенсия тенисистка е спечелила 8 турнира на WТА на сингъл и е заработила общо 2034563 долара от наградни фондове.

Пиронкова има две загуби от испанската си съперничка досега. И двете срещи са през 2005 година, а Медина Гаригес печели с 6:4, 6:2 на клей в Палермо и с 6:1, 6:1 на твърди кортове в Портороз.