Цветана Пиронкова премина успешно първия квалификационен кръг на силния тенис турнир „Порше гран при” в Щутгарт, побеждавайки състезателката от Тунис Селима Сфар с 6-4, 6-2.

В първия сет 21-годишната пловдивчанка имаше доста проблеми, след като африканката поведе с 4-2. Пиронкова обаче се мобилизира и не даде гейм на съперничката си до края на сета. Във втората част Сфар отново поведе с 2-1, но последва нова успешна серия на първата ни ракета, която стигна до крайния успех след един час и 17 минути игра.

В следващия кръг от пресявките Пиронкова ще играе с представителка на домакините - победителката от мача - Грета Арн - Щефани Герлайн.

В квалификациите в Щутгарт участва още една българка, която играе за Казахстан - Сесил Каратанчева. Нейна съперничка в първи кръг ще бъде чехкинята Барбора Стричова. Цвети

Пиронкова победи Селима Сфар също в два сета през 2006 г. на турнира на трева в Бирмингам. Настоящото съревнование в Щутгарт е на червени кортове с награден фонд 700 000 долара, 107 000 от които са за победителката. Миналата година титлата спечели Йелена Янкович, която стана първата сръбкиня, триумфирала в турнира, провеждащ се от 1978 г. През 2008 г. Пиронкова също мина през квалификациите, след което победи Ализ Корне от Франция и загуби във втори кръг от настоящата първа ракета в света Динара Сафина.