Първата ракета на България Цветана Пиронкова се класира за третия решителен кръг от квалификациите на турнира по тенис на червени кортове в германския град Щутгарт с награден фонд 700 хиляди долара.

Поставената под номер 1 в предварителната схема Пиронкова надделя с 6:3, 7:6(7) над унгарката Грета Арн за 1:44 час.

Така 21-годишната българка заработи 12 точки за класацията на УТА и 2460 долара.

30-годишната Арн стартира по-добре и поведе с 2:0. След това обаче 50-ата в света Пиронкова взе пет поредни гейма и това се оказа достатъчно за триумфа в първия сет за 41 минути.

Вторият сет беше изключително драматичен. Арн, 168-а в ранглистата на УТА, отново поведе с 2:0, но пловдивчанката обърна до 4:2.

В последствие унгарката спечели три поредни гейма и при 5:4 сервираше за сета, но Пиронкова изравни, след което се стигна до тайбрек, в който българката навакса изоставане от 4:5 и затвори мача с третата си възможност.

Така първата ракета на България се реваншира на Арн за загубата си с 4:6, 6:3, 6:7(7) в Люксембург през 2007 година.

В мача за влизане в основната схема Пиронкова утре ще играе срещу победителката от двубоя между Каталин Мароши (Унгария) и Карин Кнап (Италия).