Цветана Пиринкова продължава да пише история на Откритото първенство на Великобритания. Българката отстрани на осминафиналите Марион Бартоли след 6:4, 6:4 и така нашата тенисистка влезе сред най-добрите осем на Уимбълдън.

На четвъртфиналите пловдивчанката ще срещне Винъс Уилиямс, която победи Ярмила Грот (Австралия) с 64, 7:6.

Пиронкова записа една от най-значимите победи в своята кариера, след като отстрани 13-ата в света и така сътвори голямата изненада на 1/8-финалите. Бартоли стигна до финала на Уимбълдън през 2007 година.

Днешният мач не започна добре за българката, след като Бартоли поведе с 3:0 с пробив във втория гейм. Всичко хубаво за именитата французойка обаче в тази част свърши дотук. Цвети налучка верния ритъм и изравни резултата, а при 4-4 проби сервиса на Бартоли. След това Пиронкова спечели своето подаване и затвори сета в своя полза след точно 60 минути игра.

Във втория сет българката отново водеше играта, а при 4:4, както в първия отново стигна до пробив и поведе с 5:4, след което се възползва от първия си мачбол в срещата.

За успеха си Пиронкова ще получи 500 точки за световната ранглиста и със сигурност ще намери място в Топ 50.

До днес Пиронкова имаше три загуби от три мача срещу Бартоли и само един спечелен сет срещу нея. И трите срещи обаче се бяха играли на твърди кортове - в Индиън Уелс през 2007 г. (6-1, 6-2), в Ню Хейвън през 2008 (2-6, 6-4, 7-5) и на Аустрелиън Оупън 2009 (7-5, 6-2).